Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

вторник, 19 май 2015 г.

Предаването "На Агората..." от 14 май, тема: "Искате ли да поговорим за състоянието на нравите у нас?"



Приятно гледане, приятно слушане, приятни размисли!

Търсете по книжарниците забележителната книга на философа Ангел Грънчаров ИЗВОРИТЕ НА ЖИВОТА: вечното в класическата и модерната философия, изд. ИЗТОК-ЗАПАД, февр. 2009 г., 520 стр. Книгата ИЗВОРИТЕ НА ЖИВОТА, външно погледнато, е систематичен курс по философия, в който обаче твърде експресивно се тълкуват и вечните въпроси, вълнуващи човешките същества на тази земя. Подобна форма, именно курс лекции по философия, осигурява на автора така потребната живост, непосредственост и свобода в общуването със съзнанието на читателя. През цялото време той се стреми да бъде близо и да не изневерява на ония неизбежни сърдечни трепети, благодарение на които човекът става човек – и личност, разбира се. Опитва се да приобщава съзнанието на читателя към така вълнуващата мисловност на непреходното, която именно е истинското богатство на човека.

1 коментар:

Анонимен каза...

Има ли универсални морални ценности, валидни за всички времена и общества, или са прави моралните релативисти, които твърдят, че всички нравствени и ценностни системи са равнопоставени и никой няма право да натрапва своите на другите?

Друг неразрешим въпрос е този за отношението между деонтологичната етика, която се интересува само от моралните принципи без оглед на техните последствия (напр. Кант) и етическите системи, които се ръководят от последствията.

Иначе девизът на консерватора е: „По-рано всичко беше по-добре, днес всичко е зле.“ Съвсем в този дух звучи и изказването: „Напоследък е настъпила страшна деморализация на политическите нрави.“ Само че ако това наистина е така, трябва да се посочи спрямо какво и кого е настъпил този упадък. Кога точно политическите нрави в България са били на висота и кога започва този упадък „напоследък“?

Можем да се съгласим, че нещо в нравствената сфера, вкл. в политиката, трябва да се промени, но това е тривиално. Много по-важно е да се даде рецепта КАК да се случи това. Диагнозата е ясна, но никой не предлага лечение.