Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

вторник, 6 август 2013 г.

За вярата и за разума - встъпителни думи

На едно място написах: изказването "... вярата е продукт на разума" е една нелепица и показва, че изказалият това съждение не знае нито какво е разум, нито какво е вяра; защото наистина един умник написа, че вярата била продукт на разума; а пък друг човек ми написа следното:

Здрасти, доразвий, ако обичаш, мисълта си "Изказването "... вярата е продукт на разума" е една нелепица и показва, че изказалият това съждение не знае нито какво е разум, нито какво е вяра", моля те!

В отговор написах на този човек следното:

Сферата на разума е знанието; в онова, което си знаем, в него не ни се налага да вярваме, нали така? А вярваме в онова, което не знаем - и което няма как да знаем; сферата на знанието (разума) и сферата на вярата са автономни (независими една от друга) и взаимно-допълващи се.

Вярваме (или не вярваме), например, в Бога. Няма как да знаем има ли Бог, в това може само да се вярва. В някакъв смисъл е вярно, че в основата на разума (знанието) стои вярата, но да се каже, че вярата е продукт на разума, е пълна нелепост. А защо в основата на разума да стои вярата? Защото в началото на нашите разумни построения стоят интуиции (най-първи положения, които не можем да докажем или да изведем, но в които вярваме; такива са аксиомите в математиката или постулатите в областта на знанието, на философията), т.е. в основата на разумното стоят ирационални положения на вярата.

Вярата следователно е тъкмо ирационалното, на което рационалното (разумното) е само малка част, сфера или функция. Защото незнанието (вярата) в някакъв смисъл е основа на знанието (разума), а не обратното, нали така? Това, което не знаем (или което не може да се знае), в него можем превъзходно да вярваме, сиреч, вярата по най-убедителен начин подхранва разума ни, но обратното е съвсем невъзможно...

Това като начало е достатъчно, иначе още много може да се пише по проблема, който ми поставихте...

Търсете по книжарниците книгата на философа Ангел Грънчаров ЕРОТИКА И СВОБОДА (с подзаглавие Практическа психология на пола, секса и любовта), 8.00 лв., изд. ИЗТОК-ЗАПАД, 2007 г., разм. 20/14 см., мека подвързия, ISBN 978-954-321-332-0, 168 стр. Една книга, създадена с цел да облекчи разбирането от младите хора на най-значими за живота проблеми, по които сме длъжни да имаме цялата достижима яснота. Всеки трябва да достигне до своята лична истина, без която трудно се живее, без която животът ни се превръща в абсурд.   Книгата ЕРОТИКА И СВОБОДА е написана за тия, които живеят с духа на новото, на завърналия се при себе си човешки живот и на свободата.

Няма коментари: