Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

неделя, 9 декември 2012 г.

Отново за възможно най-ясното определяне на същината на дясното и на лявото в политиката

На страницата на г-н Кирил Кирилов във Фейсбук чета интересен коментар, по който е започнала дискусия, в който рекох да се намеся; ето най-важното от дискусията наред с въпросния коментар:

Вчера Ivan Kostov е казал следното: "Дясното поставя акцент върху ценността на собствеността и сигурността. Лявото поставя акцент върху солидарността и справедливостта". Това изказване не ми дава основание да вярвам, че Иван Костов напълно разбира разликите между дясното и лявото политическо мислене.

Дясното винаги е защитавало частната собственост, предприемчивостта, личната и икономическата свобода (частната собственост не може да съществува ако човек не е свободен). Дясното вярва в силата на правото основано на морални ценности. Лявото разчита на насилствената, принудителна солидарност и колективизация за сметка на личната и икономическата свобода.

Дясното се стреми към равенство на възможностите, лявото към равенство на доходите. Десните никога не са отричали солидарността, но вярват, че тя може да бъде ефективна само когато е напълно доброволна. Насилствената, принудителна солидарност е контрапродуктивна. (ОЩЕ >>>)

Търсете по книжарниците книгата на философа Ангел Грънчаров БЪЛГАРСКАТА ДУША И СЪДБА (с подзаглавие Идеи към нашата философия на живота, историята и съвременността), , 12.00 лв., изд. ИЗТОК-ЗАПАД, 2007 г., разм. 20/14 см., мека подвързия, ISBN 978-954-321-375-7, 354 стр. Книгата е новаторски опит за по-цялостно представяне и описание на битуващите в нашето съзнание исторически и "народопсихологични" комплекси, които определят и нашите реакции спрямо съвременните реалности на живота ни. Авторът търси смисъла, който се крие в случващото се с нас самите, изхождайки от предпоставката, че ясното съзнание за това какви сме като индивиди и като нация е основа на така необходимата ни промяна към по-добро. А този е залогът за бъдещия ни просперитет.

Няма коментари: