Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

сряда, 12 март 2014 г.

Брутално нарушение на Конституцията!

Justine Toms на страницата си във Фейсбук цитира чл. 23 от Конституцията на Република България:

"Държавата създава условия за свободно развитие на науката, образованието и изкуствата и ги подпомага. Тя се грижи за опазване на националното историческо и културно наследство"

В тази връзка ми се наложи да напиша следния коментар:

"Свободно развитие" ли? Къде е примерно свободното развитие в сферата на образованието? Няма го. В образованието на България няма свобода, има диктатура, няма демокрация, има тоталитаризъм. Има абсолютен произвол на образователната бюрокрация. Това има. Но не свобода. Не и демокрация. От тях няма и следа. И учители, и ученици, всички са роби на паразитната и всевластна образователна бюрокрация, имаща монополно положение и решаваща всичко по своя каприз - и в свой интерес. И какво излиза от всичко това?

Не излиза ли, че всички управници (законодатели, направили законите, министри, които трябва да ги изпълняват и пр.) нарушават брутално Конституцията - и то без да им мигне окото?!


Търсете по книжарниците забележителната книга на философа Ангел Грънчаров ПРЕСЛЕДВАНЕ НА ВРЕМЕТО: Изкуството на свободата, изд. A&G, 2003 г., разм. 21,5/14,5 см., мека подвързия, ISBN 954-8945-88-6, 280 стр., 8.00 лв. Книгата говори за “нещо”, което е близко на всеки един от нас: времето. Тя се опитва да ни насочи към чисто човешкото в него, към неговата ценност за човека. Това, че времето не ни е чуждо и ни изглежда “добре познато”, съвсем не означава, че го разбираме. Нашето предварително познание за времето не навлиза в неговите дълбини, а само докосва повърхността, най-бледата му външност. Съзнанието за време го приема за факт, с който трябва да се “съобразяваме”, но не отива по-нататък и не се задълбочава в неговата тайна. Когато обаче ни запитат А що е време?, почти нищо не можем да кажем: мълчанието е нашият отговор. Тази необичайна и изненадващо понятна философска книга “поглежда” в скритото “зад” мълчанието ни – за времето, живота, свободата.

Няма коментари: