Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

вторник, 29 април 2014 г.

Моят роден град - и моята родна майка



Снимка на централния площад на град Долна Баня, моето родно място, а пък случайно на нея е снимана и моята майка (оградена с червено кръгче) Майка ми, на подобие на сина си, е граждански активна и ангажирана личност, вероятно е била на някакво събрание в читалището, ето, от него върви потокът от хора, а сред тях е и тя. И така ги е хванала снимката. Бог да й дава живот и здраве, майка ми е невероятно богата и сърдечна личност!

Търсете по книжарниците книгата на философа Ангел Грънчаров СТРАСТИТЕ И БЕСОВЕТЕ БЪЛГАРСКИ (с подзаглавие Кратка психологическа история на съвременна България), изд. ИЗТОК-ЗАПАД, 2008 г., 320 стр. Хронология и феноменология на случилото се след 1989 година, както и вникване във факторите, които определят нашата национална съдба. Книга за нашите лутания по пътищата на свободата, за раждането и пътя на младата българска демокрация, за това какви сме ние, съвременните българи, книга за пропилените ни шансове и за покрусените ни надежди. Но това е една въпреки всичко оптимистична книга, която ни казва, че от нас, гражданите, зависи всичко: ако сме мизерни духом, няма как и да не живеем в бедност. От нашите ценности зависи съществуването, живота ни. Духовната безпътица поражда историческите, пък и сегашните ни нещастия. А растежът на нашите сили - и като индивиди, и като нация - тръгва от освобождаването на съзнанията ни от ония коварни скрупули и дефекти, заради които толкова сме си патили - и за които сме платили тежка цена.

1 коментар:

Анонимен каза...

Както казва Радичков всеки човек освен голяма има и една малка родина – своя роден край. Но бихме могли да се запитаме: какво точно е родината и Отечеството? Разбираемо е, че Ангел Грънчаров е свързан с Долна баня, но какво го свързва с Кардам или Сливен например? Защо да го интересува какво става там? - Защото тези селища също са в България и там живеят българи. Но и извън границите на България също живеят българи, но българите не преживяват днес вече толкова много за Прилеп, Струмица, Ниш, Пирот, Одрин, Дедеагач, Лерин, Кукуш и т.н. Защо? Какво изобщо е нацията, какво е народът? А трябва ли да ни интересуват Куала Лумпур, Сеул или Сантяго? Трябва ли патриотизъм? Какво да мислим за космополитизма?