Форум Образование: Агресивни ли са децата ни?
Неделя, 23 ноември 2014 г. в 13:00, Пловдив, ул. "Драган Цанков" 49, Клуб "Нещото"
Тази неделя (23.11. от 13:00 ч.) в Клуб Нещото ще ни гостува Ирена Апова - консултант-психолог, майка на трима сина и педагог с дългогодишен стаж. С нея ще дискутираме по темата: "Агресивни или неразбрани са децата ни?".
Дискусията има практически характер и цели разрешаването на конкретни проблеми от личната практика на участниците. Добре дошли са родители, учители и всеки интересуващ се от темата за детската агресия.
ПРЕДСТОЯЩО: Форум Образование: Идеите за образование на един... негодник
29 ноември 2014 г.в 12:00, Клуб "Нещото", Dragan Tsankov 49, 4000 Plovdiv, Bulgaria
Ангел Грънчаров е преподавател по философия, работил повече от 30 години в сферата на университетското и гимназиално образование на България. Автор е на оригинални помагала по всички преподавани в нашите училища философски предмети (философия, психология, етика, философия на правото, логика, гражданско образование), някои от които са преиздавани 3-4-5 пъти, също така е написал и повече от 20 философски и психологически книги, една част от които са върху проблемите за реформирането, осъвременяването и демократизирането на образователната система, примерно книгите със заглавия ИДЕИ ЗА ЕДНА НОВА ФИЛОСОФИЯ И СТРАТЕГИЯ НА ОБРАЗОВАНИЕТО В БЪЛГАРИЯ, също книгата НИЕ НЕ СМЕ ТУХЛИ В СТЕНАТА! (с подзаглавие Есета за освобождаващото образование), друга негова книга носи заглавието Изследвания върху състоянието на нравите в едно училище (В контекста на общата ситуация на българския живот) или пък, примерно, книгата му ИСТИНСКИЯТ УНИВЕРСИТЕТ. Основател и главен редактор е на философското списание ИДЕИ, излизащо вече 6 години, което работи за духовното и личностното израстване и укрепване най-вече на младите хора на България. Също така е един от най-активните български блогъри, пишещ освен по проблеми на образованието, също така и по най-острите граждански, политически, нравствени и психологически проблеми на българския живот, плод на което са книгите му БЪЛГАРСКАТА ДУША И СЪДБА, СТРАСТИТЕ И БЕСОВЕТЕ БЪЛГАРСКИ и др.
На 19 май 2014 г. Ангел Грънчаров е уволнен от училището, в което е преподавал през последните 14 години (ПГЕЕ-Пловдив) от една новоназначена от правителството на ГЕРБ директорка с интересни "мотиви": "изцяло негоден да бъде учител", "пълен некадърник", "липса на всякакви качества, способности и умения" и т.н.; куриозната заповед за уволнение му е поднесена като "предпразничен подарък" в навечерието на 24 май, празника на дейците на културата и образованието, с оглед гаврата над личността му да бъде по възможност най-пълна и грозна. Вземете предвид и това, че уволнението по тази позорен параграф води до пожизнено лишаване от преподавателски права на този учител - ако, разбира се, съдът не отмени скандалната заповед, израз на безпрецедентен произвол.
С какво е съгрешил пред системата този човек, та да бъде подложен на такова унижение и опозоряване? Какво е правил в училище, та е предизвикал така необуздания гняв на тази самовластна венценоска на административно-командната система на държавно образование? Лекторът ще разкаже своята разтърсваща лична и професионална история и изповед. Ще говори накратко и върху главните идеи на своята най-нова книга със заглавие ИЗКУСТВОТО ДА СИ УЧИТЕЛ, върху която работи напоследък.
Търсете по книжарниците книгата на философа Ангел Грънчаров СТРАСТИТЕ И БЕСОВЕТЕ БЪЛГАРСКИ (с подзаглавие Кратка психологическа история на съвременна България), изд. ИЗТОК-ЗАПАД, 2008 г., 320 стр. Хронология и феноменология на случилото се след 1989 година, както и вникване във факторите, които определят нашата национална съдба. Книга за нашите лутания по пътищата на свободата, за раждането и пътя на младата българска демокрация, за това какви сме ние, съвременните българи, книга за пропилените ни шансове и за покрусените ни надежди. Но това е една въпреки всичко оптимистична книга, която ни казва, че от нас, гражданите, зависи всичко: ако сме мизерни духом, няма как и да не живеем в бедност. От нашите ценности зависи съществуването, живота ни. Духовната безпътица поражда историческите, пък и сегашните ни нещастия. А растежът на нашите сили - и като индивиди, и като нация - тръгва от освобождаването на съзнанията ни от ония коварни скрупули и дефекти, заради които толкова сме си патили - и за които сме платили тежка цена.
2 коментара:
Лъжеш, ей, мушморок изтръпнал! В заповедта не са те наричали не кадърен. Грънчо лъжльото...
Другарката Анастасова пак си изпусна нервите, Ангеле! :))) Пощади я малко де, не бива да си толкова лош с нея! :))))
Публикуване на коментар