Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

петък, 30 януари 2015 г.

Ако в българската музика не се влее нова вълна, то тя отива към логичния си край

Покрай инициативата за включване на млади автори със свои публикации в списанието за личностно развитие „HUMANUS” попаднах на проект, който дава изява на млади и талантливи българи като певицата и автор в нашето списание Свилена Георгиева. Свилена оглави класацията за модерна българска музика по БНТ 2 и БНТ Свят „НОВО 10+2” със своя авторска песен. Но предаването провокира моя интерес най-вече с това, че дава пространство за изява на млади български творци, което ние от „HUMANUS” горещо приветстваме като пример за принос в личностното развитие. Затова реших да се свържа със създателя на предаването журналиста Васко Громков, който беше така любезен да отговори на моите въпроси:

Г-н Громков, кое провокира идеята да създадете подобен музикален формат?

Класацията „НОВО 10 + 2” стартира през 2012 година с идеята да показва само стойностни нови български видео-клипове, както на утвърдени звезди, така и на пълни дебютанти. Аз ги наричам „репресираните” изпълнители, тези които почти не се пускат по другите канали с оправданието, че не пасвали на формата им. Първоначалната концепция беше да се показват и англоезични изпълнения на български артисти, но след година и половина, те изчезнаха от само себе си и в последните месеци много рядко се появява стойностна песен на английски в чарта. Май родните изпълнители се усетиха, че трудно ще постигнат гигантски успех на запад и започнаха да залагат на българския език както преди. В началото никой от екипа не допускаше, че ще се задържим на екран вече 4-ти сезон и то (забележете) без да сме почивали никога досега през лятото. „НОВО 10 + 2” може би е единственото предаване в ефира на БНТ 2 и БНТ Свят, което не прави задължителната лятна почивка.

Как трябва да се промени културната среда и в частност музикалната в България?

Това е една безобразно трудна мисия. Този чалга-лайвстайл, който се котира в културната среда е нанесъл поражения сред две или вече три поколения. За да се изравнят нещата ще трябва да преминат нови три (пречистени) поколения, а това няма как да се случи без брутални мерки. Плашещото е, че дори хип-хопа и рока в България вече се чалгират, а изпълнителите са все по-разединени. Всеки се бори самостоятелно за някакви 5 минути слава в „Ютюб” и толкова. Трябва да се появи независим музикален канал (или канали) и там някой човек да си сложи главата в торбата и да завърти само най-доброто от българската музика със задължителна автоцензура. Няма как песни с цинични послания да променят културната среда в страната. В това отношение, аз лично в моето предаване съм безкомпромисен. (ОЩЕ >>>)

Търсете по книжарниците книгата на философа Ангел Грънчаров ЕРОТИКА И СВОБОДА (с подзаглавие Практическа психология на пола, секса и любовта), 8.00 лв., изд. ИЗТОК-ЗАПАД, 2007 г., разм. 20/14 см., мека подвързия, ISBN 978-954-321-332-0, 168 стр. Една книга, създадена с цел да облекчи разбирането от младите хора на най-значими за живота проблеми, по които сме длъжни да имаме цялата достижима яснота. Всеки трябва да достигне до своята лична истина, без която трудно се живее, без която животът ни се превръща в абсурд. Книгата ЕРОТИКА И СВОБОДА е написана за тия, които живеят с духа на новото, на завърналия се при себе си човешки живот и на свободата.

4 коментара:

Анонимен каза...

Хммм, Грънчаров се опитва да симулира популярност на келявото си списанийце :))))))

Анонимен каза...

Само че за коя българска музика става дума – на Панчо Владигеров, Петко Стайнов, Марин Големинов, Константин Илиев, Лазар Николов или Димитър Ненов? Или за леката, поп (естрадна) музика? Явно за последната. Ами за да се стимулира леката българска музика, е добре по радиото да се пуска изключително българска – и европейска – музика, а не англосаксонските глупости. В Англия и Америка пускат ли българска или датска или португалска поп музика?
Колкото до чалгата, тя беше изкуствено внесена в България, не можа да се утвърди и неслучайно залязва. За сметка на това има ренесанс на несравнимата българска народна музика, която няма равна на себе си по света.

Ангел Грънчаров каза...

Другарю кагебист, за Ваше сведение англо-саксонската музика (която Вие по идиологичестки причини наричате "глупости", щото така повеляват най-новите опорни точки на КГБ) също принадлежи на Европа, също е част от европейската музика. Простете, Вие природен идиот ли сте - или постигнахте такъм завиден идиотизъм в резултат на обучението в школите на КГБ? :-)

Анонимен каза...

Едно интервю, в което създателят на предаването Васко Громков, сподели с мене своите мисли за развитието на българската музика и култура. Поводът за интервюто беше представянето на силистренката Свилена Георгиева, която оглави класацията за нова българска музика "НОВО 10+2". Както става ясно от интервюто - участието в тази класация стимулира развитието на качествената БЪЛГАРСКА музика. СТИМУЛИРАЙТЕ МЛАДИТЕ БЪЛГАРСКИТЕ ТАЛАНТИ КАТО ГЛАСУВАТЕ В КЛАСАЦИЯТА!

Димитър Пецов