Беше истинска...
Алохомора Мухоморова за ремонта на Цар Симеоновата градина:
"Мargarita todorova, дефинирайте понятието "хубава" за да сверим дали отправната ни точка за сравнение е една и съща?
За да ви е по-лесно да разберете какво се случи (случиха му) на един достолепен и красив парк ще ви обясня нещата на достъпен език и с лесно смилаеми за масовия вкус сравнения. Значи, нашата любима 123-годишна старица, с красиви бръчки от смях около очите, със сияещо добро лице, с топли мъдри очи и ласкави ръце я поругаха като я наблъскаха с кубици силикон в устните и циците, като ѝ опънаха бръчките, обезобразявайки милото ѝ лице, като я гримираха крещящо с лъскав грим. С една дума, придадоха ѝ търговски вид, превърнаха я в атракция - за да се продава по-добре. Направиха я като себе си! Като всичко! Сега нашата градина няма личен облик, тя вече е конфекция - със същите фонтани като в Дубай, със същите ламБи като в Каспичан, със същите плочки като в Полски Тръмбеш.
При градините обаче, за разлика от хората, възрастта не е порок, дори напротив. Хората се гордеят със 100-200-годишните си паркове, грижат се за тях, поддържат ги, пазят достойнството и достолепието им, по този начин пазят и собственото си достойнство. Понеже парковете, освен дървета, са и история, и култура, която не се пише от днес за утре. Тя се трупа с години и столетия и добива патина. И не стига че загубихме всички тези безценни неща, но ги и загубихме на цена 8 млн. лева. пари от нашия джоб, и от джоба на децата ни, понеже бяха изтеглени заеми.
Вие можете ли да си представите какво представлява сума от 8 млн. лева? Имате ли идея какво и колко може да се направи с тези пари? Е, определено "работата" (аз я наричам съсипия) тук не е за 8 млн. лева. една доста голяма част от тези пари, нашите пари, потънаха в едни джобове. Ние не сме съгласни това да се случва и затова беше тази борба през цялото време - за запазване на автентичността на градината, за ограничаване на опростачването и поругаването ѝ. Само че крадците разчитат на елементарния масов вкус, за който е достатъчно нещо да е лъскавко за да му се лепне етикет "хубаво". Затова са светлините, фонтаните, пушещите заведения и останалата цигания - за подмяната на истинското с фалшивото, за замазването на очите на незрящите.
Лъскави хартийки срещу късове самородно злато - това получиха индианците на Пловдив!"
От страницата на Мауа Alexandrova
Сега вече е лъскаво менте...
КРАТЪК МОЙ КОМЕНТАР: Наистина, "подмладиха" и "освежиха" градската градина, не съм знаел, че това нещо е струвало 8 милиона лева. Признавам си, на мен езерото ми хареса. Новите, свежи и подстригани тревички - също. Но сега се замислям във връзка с това, което е казано по-горе и откривам, че има много кичозност в получилия се краен резултат. И ми дойде в ума една мисъл, която ме убеди окончателно, че тук всъщност нещата не стоят така, както изглеждат на пръв поглед. И че не са за приветстване. Ето я тази въпросната мисъл.
Имаше една църква в Пловдив, най-важната, владишката. Света Марина се казва. Тя беше със стари, изтъркани от краката на предците каменни плочи, понеже е съществувала векове. Имаше по стените и древни стенописи, фрески и т.н. Дойде млад владика, Николай Чуждопоклонный Московский и една от престъпните идиотщини, що дръзна да направи, беше следната: нареди върху древните каменни плочи да налепят лъскави плочи от евтин китайски мрамор. А върху древните стенописи на храма нареди да налепят гръцки мушамяни тапети, изрисувани кичозно сякаш са бляскави религиозни стенописи. Истинските стенописи бяха заменени с ментета. И внушаващата респект, страхопочитание, духовност, култура и ухаеща на древност църква заприлича на напомадена и облякла се с младежки дрехи стара баба, искаща да мине за булка; нещо такова се получи в крайна сметка! Получи се едно отвратително менте. Така "ремонтира", по-точно казано съсипа църквата "Света Марина" пловдивският владика Николай Московский. Също подобно нещо се е случи сега и със Симеоновата градина. Съсипваме истинските неща и на тяхно място поставяме излъскани скъпоструващи ментета. Всичко трябва да превърнем в менте - та нищо истинско около нас да не остане. Какво? Култура ли? Кво е па това?
На Симеоновата градина посегнаха - но на Альоша обаче не посягат, защо ли?

Няма коментари:
Публикуване на коментар