Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

петък, 23 ноември 2018 г.

Като толкова много уважавахте дядо Добри защо никой от вас не се сети приживе да предложи подслон на стогодишния старец?


Навремето толкова обичания сега от вас свят човек дядо Добри (Бог да го прости!) всеки ден, на своите 100 години, е трябвало да пътува от София до с. Байлово (и от Байлово до София) - по причина на това, че никой софиянец, предполагам, не се е сетил да му предложи подслон, та да е по-близо до "работното си място", именно катедралата със златните кубета. Не са се сетили да му предложат подслон и свещениците, разполагащи с какви ли не сгради наоколо, да, даже и на духовниците от Синода не им е хрумнала такава една мисъл, нищо че величаеха дядо Добри че им бил "най-щедрият спонсор"! :-( Представяте ли си пък това какво значи?!

Изтъквам "тия незначителни подробности" щото е многозначително и то ясно показва какви сте: докато дядо Добри беше жив, се отнасяхте по един начин към него, ясно как, а като умря, почнахте да се преструвате, да лъжете и лицемерите колко много го уважавате. Като толкова много го уважавахте защо никой от вас не се сети да предложи на стогодишния старец да преспи барем една нощ у вас - и да не му се налага да пътува до своето село?!

Питам само. Щот съм подъл много, затова ви задавам този тъй неприятен въпрос...

И ето сега въпроса на моя нравствен казус, образувал се около отношението ви към светия човек дядо Добри:

Като толкова много уважавахте дядо Добри защо никой от вас не се сети приживе да предложи подслон на стогодишния старец?

ДОБАВКА: Байлово е село в Западна България, Софийска област, община Горна Малина, на 43 км. източно от София. То е родното село на видния български писател Елин Пелин. Основано е в началото на XIX век от неговия прадядо Кара Станьо Иванов от село Поибрене, Панагюрско, който се заселва в пустото землище на някогашното село.

Освен това смятам, че нашият "Картаген" - масовото българско безразличие спрямо истината и свободата! - е крайно време да бъде разрушен...

Търсете по книжарниците забележителната книга на философа Ангел Грънчаров ИЗВОРИТЕ НА ЖИВОТА: вечното в класическата и модерната философия, изд. ИЗТОК-ЗАПАД, февр. 2009 г., 520 стр. Книгата ИЗВОРИТЕ НА ЖИВОТА, външно погледнато, е систематичен курс по философия, в който обаче твърде експресивно се тълкуват и вечните въпроси, вълнуващи човешките същества на тази земя. Подобна форма, именно курс лекции по философия, осигурява на автора така потребната живост, непосредственост и свобода в общуването със съзнанието на читателя. През цялото време той се стреми да бъде близо и да не изневерява на ония неизбежни сърдечни трепети, благодарение на които човекът става човек – и личност, разбира се. Опитва се да приобщава съзнанието на читателя към така вълнуващата мисловност на непреходното, която именно е истинското богатство на човека.

Няма коментари: