Явор Ганчев: В годината, в която Паисий пише своята История, един англичанин на име Харгрийвз измисля оптимизиран тъкачен стан, който оптимизира производството до 120 пъти (това, което е струвало 100 часа работа, сега се върши за 1); докато Паисий казва, Харгрийвз прави. За следващите 100 години в Англия и Западния свят се случва индустриалната революция (и всичко свързано с нея); за следващите сто години българите успяват да препишат паисиевата История няколко пъти.
И така и до днес. Ние си преписваме измисленото минало, докато хората по света си създават живота.
А като си помислиш, тези деца са работили съсредоточено, отделили са от свободното си време всеки по два дни. Можеха да направят заедно нещо смислено и полезно. Оп, пардон, забравих, няма как да е хем смислено и полезно, хем в училище.
Sevdalina Peneva: В годината, в която англичанинът измисля оптимизирания тъкачен стан, българският народ оцелява под турско робство. И Паисий пише, за да запали първата светлинка на Възраждането и да пробуди този смачкан сега, но славен някога народ. Нито цар Симеон е измислен, нито неговият баща Борис, нито делото на светите братя Кирил и Методий. Паисий е дал на този народ нещо, с което да се гордее. Да бъдем малко по-смирени викам аз и вместо да се самооплюваме, сравнявайки несравними неща, простичко да благодарим, че го е имало Паисий. А тези деца, преписвайки историята му, са научили няколко важни урока - по история българска и как да бъдат сплотени и единни. Кой знае, може следващата им идея да е свързана с научно откритие, което пак няма да затвори устите на мрънкалата, но пък кой казва, че трябва? Та, съветът ми е - научете се да уважавате чуждия труд, колкото и несъществен да ви се вижда на пръв поглед, ако искате да уважават и вашия.
Освен това смятам, че нашият "Картаген" - масовото българско безразличие спрямо истината и свободата! - е крайно време да бъде разрушен...

2 коментара:
Явор Ганчев има сериозен проблем с общата си култура и логическото мислене.
" В годината, в която Паисий пише своята История, един англичанин на име Харгрийвз измисля оптимизиран тъкачен стан, който оптимизира производството до 120 пъти "
Жесток аргумент!
Г-н Гечев, що не ни светнеш какво е ставало през тази година в днешна Индия и Пакистан - тези "перли в короната на Британската империя"? Там как са облекчавали труда и как са оптимизирали производството?!?
Де гиди, историци самозвани!
Публикуване на коментар