Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

събота, 19 декември 2020 г.

Как да помогнем на младите да започнат да се ползват от тъй богатите дарове на философстването?


Един млад човек, с когото се познаваме отдавна (зная го от дете) ми е написал тази нощ следния коментар под публикация в блога, в която във видеоформат обсъждам проблеми, свързани и с това как се преподава (и как трябва да се преподава!) философия в нашите училища; ето какво ми е писал той, а по-долу можете да прочетете и моя отговор до него:

Г-н Грънчаров, жалко, че съм свидетел на краха в българското образование... виж какъв парадокс. Понеже сега аз водя часовете по философия в нашето училище (никой друг не проявява желание), а това много ме мотивира и покрай преподаването по философия много ме привлече в личностен план самата философия. И винаги съм те давал за пример като учител, като човек, който има знание и може да ги предаде, а точно теб те изгониха от образованието! 

Скоро търсих твои видеозаписи на занятия по философия, но не ги намерих. 

Ангел Грънчаров каза: Аз сега повдигам отново темата за това кой е верният, добрият, ефективният подход за обучението на младите по философия, иначе казано, как да помогнем на младите да почнат да се ползват от тъй обилните дарове на философстването. И в списанието, и в блога си, и в телевизионното си предаване ще се опитам да повдигна такава една дискусия. Тъй че може да се включиш в нея. 

А видеозаписи на мои часове по философия има много, те могат да се намерят в блога ми, има линк към тях в менюто отдясно. 

Във връзка с нашия разговор реших във фейсбук да поставя за обсъждане ето този въпрос:

Кой е верният, добрият, ефективният подход за обучението на младите по философия, иначе казано, как да помогнем на младите да почнат да се ползват от тъй обилните дарове на философстването? 

И в списанието, и в блога си, и в телевизионното си предаване ще се опитам да повдигна такава една дискусия. Тъй че всеки, който има отношение към проблема, независимо дали е учител, философ или не, ще може да се включи в такъв един твърде необходим по моя преценка разговор.

Освен това смятам, че нашият "Картаген" - масовото българско безразличие спрямо истината и свободата! - е крайно време да бъде разрушен...


Търсете по книжарниците забележителната книга на философа Ангел Грънчаров ИЗВОРИТЕ НА ЖИВОТА: вечното в класическата и модерната философия, изд. ИЗТОК-ЗАПАД, февр. 2009 г., 520 стр. Книгата ИЗВОРИТЕ НА ЖИВОТА, външно погледнато, е систематичен курс по философия, в който обаче твърде експресивно се тълкуват и вечните въпроси, вълнуващи човешките същества на тази земя. Подобна форма, именно курс лекции по философия, осигурява на автора така потребната живост, непосредственост и свобода в общуването със съзнанието на читателя. През цялото време той се стреми да бъде близо и да не изневерява на ония неизбежни сърдечни трепети, благодарение на които човекът става човек – и личност, разбира се. Опитва се да приобщава съзнанието на читателя към така вълнуващата мисловност на непреходното, която именно е истинското богатство на човека.

Няма коментари: