Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

петък, 16 април 2021 г.

Защо няма по-добро общество от американското?

ИНТЕРВЮ НА МАЙК УОЛЪС С ЕРИХ ФРОМ


Уолъс: Д-р Ерих Фром е един от най-влиятелните психоаналитици в света – човек, чиято работа е посрещната като значителна крачка напред спрямо теориите на Зигмунд Фройд. Наскоро д-р Фром каза, че никога не е имало по-добро общество от това в САЩ през 1958 г., но добавя, че ако Съединените щати продължат в посоката, в която се движат сега, има сериозна опасност да се самоунищожат. След малко ще разберем защо. През последните седмици обсъждахме проблемите на едно свободно общество и какво трябва да направи то, за да оцелее. Тази вечер, ще се опитаме да измерим влиянието на нашето свободно общество върху нас като индивиди. Дали сме толкова щастливи, колкото обичаме да си мислим, че сме? Дали сме достатъчно свободни да мислим и да чувстваме? Наш гост е д-р Ерих Фром, психоаналитик и социален критик, който е световно известен със своите изследвания на човека и неговото търсене на свобода.


Д-р Фром, първо нека Ви попитам следното: от много различни страни САЩ  са критикувани като материалистично – и може би дори повърхностно – общество. Наскоро обаче Вие заявихте, че никога не е имало по-добро общество, отколкото в САЩ през 1958 г., Какво искахте да кажете с това?


Фром: Разбира се, казвам това в относителен смисъл, защото от гледна точка на нашите идеали, историята на човечеството досега няма с какво да се похвали. Всъщност имам предвид, че в сравнение с повечето други общества, сегашното американско общество постига забележителни неща: материално богатство, относителна свобода от потисничество и относителна мобилност, разпространение на изкуство, на музика, на идеи, което също е уникално. Така че в сравнение както с XIX век, така и с човешката история преди това, обществото, което имаме днес е по-добро от всяко, създадено някога. Това обаче не означава, че е идеално. (Прочети ЦЯЛОТО ИНТЕРВЮ)



Освен това смятам, че нашият "Картаген" - масовото българско безразличие спрямо истината и свободата! - е крайно време да бъде разрушен...






Търсете по книжарниците книгата на философа Ангел Грънчаров ЕРОТИКА И СВОБОДА (с подзаглавие Практическа психология на пола, секса и любовта), 8.00 лв., изд. ИЗТОК-ЗАПАД, 2007 г., разм. 20/14 см., мека подвързия, ISBN 978-954-321-332-0, 168 стр. Една книга, създадена с цел да облекчи разбирането от младите хора на най-значими за живота проблеми, по които сме длъжни да имаме цялата достижима яснота. Всеки трябва да достигне до своята лична истина, без която трудно се живее, без която животът ни се превръща в абсурд. Книгата ЕРОТИКА И СВОБОДА е написана за тия, които живеят с духа на новото, на завърналия се при себе си човешки живот и на свободата.

6 коментара:

Анонимен каза...

Личи си, че никога не сте живял в САЩ. Наивността ви е потресающа. :)

Ангел Грънчаров каза...

Кой това, другарко? Сигурна ли сте, че Ерих Фром не е живял в САЩ?

Анонимен каза...

Защо няма по-добро общество от американското? - Защото по-доброто /съветското/ го унищожиха американците!

Ангел Грънчаров каза...

С какво е "по-добро" съветското общество ма, другарко? С концлагерите си ли? И като е по-добро от американското как така стана, че американците успяха да го разрешат - по Вашите думи?! Вие не съзнавате ли, че ако нещо е наистина добро, то няма как да мбъде унищожено никога? Апропо, съветското общество не се ли саморазруши ма, другарко? Щот на вас, съветските комуноиди, все некой друг се посира, пардон, в гащите ви...

Бачо Кольо каза...

Добре, че Фром не ще се събуди 45 год. след смъртта си, на да види какво е станало с "най-доброто общество"!

Ангел Грънчаров каза...

И какво толкова, таваришч Колю, е станало в наше време с най-доброто общество? Нищо не е станало. Пак си е най-добро. А какво стана с тъй милото на сърцето ти "още по-добро или най-най-доброто" съветско общество? Хем го нема, хем още по-уродливо стана, нали така, поне това признаваш ли?