Не стига че ни уволни – заедно с мен беше уволнена и една историчка, К.Сариева, която също като мен показа привързаност към СДС и си плати за това! – но той тогава се опита и да ни окаля, да ни унизи, да ни изкара по-черни от дявола, и за тази цел написа една “разгромна” статия в стил 50-те години на ХХ век, която излезе в университетския вестник. Наложи се да му отговоря писмено, редакцията дълго усуква, ала накрая се престраши да ми даде “право на отговор”; впрочем, главен редактор тогава на това вестниче беше Емил Стоянов, брат на бъдещия президент Петър Стоянов, чиято шеметна кариера към върховете на славата ще почне съвсем скоро, когато брат му ще се възвеличи и ще застане начело на държавата. Ето в този контекст излезе кратичката моя статия, която публикувам тук, за да се разбере поне малко от по-младите какво е било онова, макар и възторжено, но и твърде гадно време:
Право на отговор
Реформата в науката и “моралът” като лицемерие
Макар че не съм имал късмета да обикна… физиката (оказала се шанс на щастливци като проф. Балабанов) аз съм човек, посветил живота си на философията – и съвсем не смятам това за нещастие. Нещо повече, философското образование и усет ми дават преимуществото да разбирам отчасти човешката природа и да се удивлявам на нейните висоти и падения, на неограничените й възможности да бъде низка и подла.
Станалото в катедра “марксизъм-ленинизъм” е симптоматично за шансовете на реформата в университета. Щом като в тази катедра “реформа” се оказа не друго, а утвърждаването на дългогодишни поборници на априлската линия (като доц. Тина Шишкова например) и щом като тази метаморфоза не предизвика никакво противодействие в широките среди на университета, то безспорно е, че шансовете на действителната реформа са нищожни, а силите, готови за промяната, са прекалено слаби. Не разумът, а инстинктът за самосъхранение, инертната комунална психика, очакваща чудото, което вкупом всички да спаси, е, уви, доминиращото на масовата нагласа, владееща настроенията в университета. Това предопределя един крайно неблагополучен изход от ситуацията, в която се оказа това изкуствено “цяло”, т.е. един неизбежен крах. Защото животът всичко поставя на мястото му, а природата аномалии не търпи дълго време. Стремежите на физика Н.Балабанов да запази инертната система, в която се чувства толкова уютно, са обречени и напразни – и това скоро ще го разбере самият той. Не може да се върви напред без демократични отношения, без демократично съзнание и култура, без уважение към личността и без толератност. От тези “неща” няма и помен в “разгромяващата” статия на проф.Балабанов: чрез такива писания преди години бяха унищожавани личности, а сега са свидетелство за това, че миналото е живо.
А ето го и сюблимният момент, “изплюването на камъчето”. Допреди две години, за да стане някой асистент, се искало одобрение от ОК на БКП, разсъждава проф. Балабанов, а сега, за да остане такъв – благодарение на Закона за автономията – се иска благословията на… “клуба по интереси” на БСП, приютил се навсякъде в ПУ, особено във ФС на Филологическия факултет, към който е катедрата “марксизъм”, а най-много пък в кабинета на самия ректор, на самия проф. Балабанов!
Ето я истината, иначе на какво би се опрял г-н Балабанов за да се осмели да потъпка волята на синдикатите относно съдбата на катедра “марксизъм-ленинизъм”?!
В-к “Пловдивски университет”, 3 март 1992 година
ВИЖ >>> кн. II на сп. ИДЕИ
4 коментара:
Защо не осъдихте Проф.Балабанов,щом уволнението Ви е било незаконно?
Опитах се да съдя университета (всъщност делото беше заведено от "Подкрепа"), имаше дело, но тогава законът беше такъв, че решения на колективни органи, като Факултетен, Академичен съвет и пр. не се допускаха до обжалване в съда; делото беше спряно на основата на този член; 10 месеца след това членът беше махнат, а аз вече нямах право да заведа ново дело (те можеха да се заведат в 6 мес. срок)
Доц.Шишкова ми е водила лекции по "История на БКП"!Сегашните студенти не знаят какви идеологически дисциплини сме изучавали в онези времена...Така се вживяваше,като преподаваше какви решения са взели на поредния конгрес на БКП!Какво преподаваше доц.Шишкова след 10 ноември 1989г.?
След 10 ноември 1989 г. доц. Тина Шишкова от партиен пропагандатор си наметна мантията на "строг академичен учен" (учЕн) и почна да преподава "История на България"; като за целта използваше същите лекции, с които преди преподаваше "История на БКП". Метаморфозите на комуниста в наше време са колкото странни, толкова и неизброими...
Публикуване на коментар