Анонимен каза: Всеки народ се нуждае от национални герои и митологеми, за да оцелява и съществува. Това е за „масите”. Но за трезво мислещите хора, особено философите с тяхната склонност към анализ, е абсолютно задължително да се освободят от натрапените клишета и да погледнат историята по хладнокръвен, балансиран и максимално обективен начин.
Изключително спорен въпрос е дали правото на самоопределение на народите обхваща и правото на малцинства да напускат рамките на държавното образувание (сепаратизъм), както се опитват да направят балканските народи през 19 век в борбата си за освобождаване от Османската империя. Повечето специалисти по международно право отхвърлят такова настъпателно право на самоопределение. Някои обаче са на мнение, че дискриминирани малцинства, чиито човешки права са нарушени и които са изключени от политическия процес, имат право на отделяне. Много сложен е също въпросът какво се разбира под народ. Балканските народи през 19 век още не са били нации във съвременния смисъл на понятието. Поради това националноосвободителната борба в никоя балканска страна не е била дело на мнозинството от народа, за което този сепаратизъм е оставал неразбираем и което е оставало пасивен наблюдател, а винаги на едно активно малцинство.
Искам да попитам дали подкрепяте сепаратизма на абхазците, на арменците в Нагорни Карабах, на албанците в Македония, на южните осетинци, на чеченците, на баските, на каталонците, на северните ирландци, на руснаците в Приднестровието, на турците в Кипър, на тамилите, на кюрдите в Турция и др. Ако утре някое малцинство в България пожелае да се отдели от българската държава, Вие на чия страна ще застанете – на българската държава или на страната на сепаратистите? Подкрепяте ли например дейността на ОМО „Илинден”?
Ако сме поклонници на Ботев излиза, че почти закономерно следва да застанем на страната на всички тези сепаратисти. (По принцип има емоционална привлекателност в позицията винаги да се застава на страната на по-слабия срещу по-силния.) От друга страна е ясно, че последователно прокараният принцип на национално самоопределение води до абсурдни и безкрайни конфликти.
Ето защо съвсем не е очевидно, че българите са проявили малодушие, като не са се присъединили към Ботевата чета.
Ангел Грънчаров каза: Тия въпроси към мен лично ли са, или са поставени в един по-абстрактен план? Моя милост ако е живяла тогава, предполагам, с 99% сигурност щеше да бъде и хъш в Румъния, т.е. по начало щях да съм в четата на Ботев. Достатъчно съм луд да си сложа главата в коша. За такива идиоти като мен и като ботевите четници свободата е нещо, за което си струва да се умре.
А "теорията" Ви, извинете, е изсмукана от пръстите и е крайно спекулативна; между 18-19 века и 21 век има доста голяма разлика все пак, нали? Разбира се, че национално-освободителните борби на Балканите, доколкото изобщо ги е имало, в никакъв случай не са "сепаратизъм". Османската империя е многонационална (колониална) империя, разбира се, че народите, които я съставят, ще се борят за свободата си.
Ето, Руската империя благодарение на комунизма и в лицето на СССР и днешните му останки в руската федерация, доживя до 21 век (тя е последната колониална империя), разбира се, че ония нации, които имат нужното съзнание за самоопределение - като чеченците, например - имат пълното морално и всякакво друго право да се борят за свободата си.
Това че руските империалисти ги наричат "терористи" или "сепаратисти" абсолютно нищо не означава. Случаят с кюрдите (и баските) е друг...
Защо борбата на чеченците да е оправдана, а тази на баските и кюрдите да не е? Защо българите да са имали навремето право на самоопределение и отделяне от Османската империя, а кюрдите сега да нямат право да се отделят от Турция и да заживеят в собствена държава? А какво да кажем за новосъздадената държава Косово? Как така се позволи на албанците да си направят държава? Вие на кого симпатизирате – на албанците в Косово или на сърбите и Белград, които твърдят, че не могат да приемат косовската независимост? Хашим Тачи герой ли е или терорист-сепаратист? А подкрепяте ли инспирираната от комунистите колониална националноосвободителна борба в Африка и Азия през 20 век?
Наистина ли 1876 щяхте да сте с оръжие в ръка в Ботевата чета? Готов ли сте да застреляте човек и да пролеете кръв в името на националното самоопределение? Ако имахте възможност, по време на комунизма щяхте ли да застреляте например Тодор Живков в името на свободата на българския народ от СССР, дори след това да умрете?
Ангел Грънчаров каза: Чувствам се като разпит в ДС, почнах да треперя от страх вече :-) Оставете ме мен, аз съм възрастен човек вече, борете се вие, младите! Ако очаквате ние, старците, да ви поднесем свободата на тепсия, жална ни майка тогава...

ОНЛАЙН-ИЗДАНИЕТО на списание ИДЕИ
Още информация: Развитие на идеята за списание ИДЕИ
Представяне на новото философско списание ИДЕИ по ПО-тв
Абонамент за 2010 година
Няма коментари:
Публикуване на коментар