Та там, на нагорещения от слънцето площад, моят приятел, брат на жена ми, се срещна със свой познат, младеж на 22-23 години. Ръкуваха се, и той, както е обичайно в такъв случай, го попита:
- Как е, малък?
А оня млад човек направи една гримаса и отговори:
- Остави, не питай. Тук, както виждаш, е пълна турбоселянтия! Не просто селянтия, а турбо такава!
Младежът, дето каза това, изглеждаше интелигентен и напълно съвременен, от т.н. интернет-поколение (след това се оказа, че двамата познати поддържали контакт и по интернет). Учел в Пловдив. Явно по тия причини оценява атмосферата в селото като такава. А на мен, кой знае защо, ми харесва, чувствам се чудесно.
Дали пък не съм станал "турбоселяндур" щом толкова ми хареса тия дни да живея на село? И то не какъв да е турбоселяндур, а душевен такъв - което, изглежда, е най-лошото...
1 коментар:
Това деление на уж културни „граждани” и прости „селяни” го има навсякъде по света. В традиционно селските балкански общества то е още по-гротескно, защото там гражданите са вчерашните селяни. Но всъщност навсякъде изметът на обществото се е събрал и концентрирал тъкмо в градовете и именно там е турбоселянтията, а не на село. Разбира се, на някои млади хора на село им скучно и тъпо, защото там наистина ги няма просташките и примитивни градски развлечения, но скуката не бива да се отъждествява със селяния. В България по исторически причини няма родова аристокрация, но да не забравяме, че аристократът по дефиниция е крупен земевладелец ОТ СЕЛО. Няма „градски аристократи”, макар че понякога се твърди, че София или Пловдив например имали „аристократични квартали”. Това е самопротиворечиво. Между другото в западноевропейските общества тъкмо „простите селяндури” са консервативно настроени и гласуват за десните партии, а „умните и културни” граждани масово подкрепят левите.
При определени обстоятелства животът на село определено е за предпочитане. Разбира се, на младини е хубаво „да се види свят”, но пермaнeнтният живот в града си е наистина голям стрес. За съжаление светът все повече се урбанизира, макар че напоследък в постиндустриалните общества тук-таме се наблюдава известна обратна миграция към някои по-малки общини.
Публикуване на коментар