Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

вторник, 22 март 2011 г.

И.Костов: Да се строи АЕЦ "Белене" е абсолютно предателство спрямо интересите на българските граждани

С безпокойство чета тази сутрин предупрежденията на премиера-реформатор Иван Костов към днешното правителство, което е на път да извърши национална измяна. Пълният запис - текстови и видео - на пресконференцията на ръководството на ДСБ от вчера може да се прочете ето на този адрес. Аз тук подбирам само един момент, за да го прочетат и читателите на книжното издание на блога, именно читателите на в-к ГРАЖДАНИНЪ:

... Никой не може да каже, че няма риск от строителството на такава атомна централа. И така, преди да се е произнесъл света в своята компетентна част, Международна агенция за атомна енергия, европейска, всички експерти, специалисти преди да са отговорили защо тези централи излязоха от сценариите за противодействие на рисковете и влязоха в неудържима ситуация на заплаха, опасност, която се превърна в тежки поражения и катастрофи. Докато не се отговори на този въпрос, да се взема решение за строителство на АЕЦ е абсолютно предателство към интересите на българските граждани.

Трябва да се отговори на този съществен въпрос преди да се пристъпи към отговарянето на всички останали въпроси. Защото отговорът ще бъде и към технологиите, и към проекта. Ще бъде към много неща. Така че не може да се казва, което не е и вярно, между другото, Бойко Борисов използва много неистини, когато защитава АЕЦ „Белене”, не са произведени атомните реактори. Това не е вярно.

И в този смисъл ние искаме България да следва европейската енергийна политика, особено политиката по отношение на ядрената безопасност. За това настояваме. Този, който не го направи, той не само е безгрижен към интересите на собствената си страна, това е „луд за връзване” да ви го кажа съвсем брутално. Ама наистина е „луд за връзване”. Това са нашите обръщения към вас днес и нашите позиции. Налице сме да ви отговорим...

ЗАБЕЛЕЖКА: Тук не мога да пропусна да вметна, че за сетен път се убеждавам, че моя милост е много щастлив избирател: моите избраници, партията, за която гласувам, именно ДСБ (СИНЯТА КОАЛИЦИЯ като цяло) и по-специално Иван Костов, винаги са защищавали позицията, която аз лично имам - по всеки от въпросите. Не мога да се стърпя и да не споделя с вас тази констатация, понеже по случая с АЕЦ "Белене" много съм писал в този блог и позицията ми е пределно ясна, а сега виждате, че тя изцяло съвпада с позицията на сините, на традиционната, на автентичната десница в България.

Така е почти по всички въпроси. Моите представители в Парламента говорят това, което аз мисля, и работят да се случи това, което аз, като български гражданин, искам да се случи. Прекрасно е това чувство на щастливия избирател. Щото нещастният избирател, който си е хвърлил гласа на вятъра, чува, предполагам, неговите избраници да говорят и правят противното на това, което са обещавали - и което той иска.

За тия повече от 20 години, гласувайки винаги за десницата, въпреки че и аз в определени моменти съм имал някакви разочарования, моя милост общо взето все е била щастлив избирател. И напредъкът, съществените промени в моята страна бяха осъществени от моите избираници, от партията, за която аз съм гласувал: СДС.

Това ми дава чувство на задоволство че и аз с гласа си съм допринесъл нещо за това България днес, въпреки големите проблеми, да е принципно различна страна в сравнение с каквато беше през 1989 г. Всичко най-позитивно в България, най-важните и най-трудни реформи бяха осъществени от политическата сила, за която аз съм гласувал. Това, повтарям, ме прави щастлив избирател. Това исках да споделя, простете за личния момент...

8 коментара:

Ursus Major каза...

А, Грънчаров - получил сте оргазъм!

Анонимен каза...

Дори да беше крайно необходима – което тя не е – и дори да беше финансово свръхизгодна - което тя не е - и дори да беше напълно сигурна - което тя не е - и дори Русия да беше най-демократичната и благосклонна към България страна - което тя не е - АЕЦ Белене пак не бива да се строи, защото прекалено засилва и без това огромната енергийна зависимост на България от една единствена държава: именно Русия.

Българите често страдат от комплекс за малоценност и смятат България за едва ли не забравена от Бога, периферна, геополитически незначителна страна. Нищо не може да бъде по-далече от истината. Ако се позовем на използвания понякога в геополитиката индикатор „държавна мощ”, производен на различни компоненти (критична маса, икономическа и военна мощ, идеални фактори), България наистина е почти без значение на международната политическа сцена. Но самото геостратегическо положение на страната – за добро и за лошо – в много отношения е ключово. Русия упражнява натиск върху България не само и не толкова, защото я смята за слабо звено в ЕС и НАТО, а защото наистина има силни интереси в страната. Русия нямаше да хаби толкова време и енергия, ако не виждаше севриозни изгоди за себе си от това. Виждаме, че Русия не желае да строи АЕЦ в Нова Зеландия например. Но ако интересите й го налагаха, сигурно би намерила начин да влияе и там. Показателно е, че Москва чрез Газпром успя да купи дори един вече бивш германски канцлер, защото интересите й го изискваха! А Германия съвсем не е геополитически пренебрежима страна.


Чудовищният натиск на Русия за Белене показва именно това: че България е важна за Русия страна, от която тя няма лесно да се откаже. Между другото любимата на Русия страна на Балканите открай време е Сърбия, не България. Русия традиционно гледа на София през очите на Белград. По време на Студената война Титова Югославия се преструваше на независима, но това беше тактически, съгласуван между Москва и Белград ход. Конфликт между Сталин и Тито е имало, но той е изгладен от Хрушчов. Създаването на фалшиви разцепления в соцлагера беше част от стратегията на комунизма за заблуда на Запада. А войните в бивша Югославия след 1991 бяха инспирирани от Русия, за да запази контрола си върху Балканите. Те между другото до голяма степен способстваха за появата и укрепването на българската мафия. В този смисъл посткомунистическите страни от Централна Европа имаха по-изгодна позиция, което до голяма степен обяснява тяхното по-гладко развитие след 1989 в сравнение с балканските държави. Спомнете си, че България при Филип Димитров вървеше наравно с Полша, Чехия и Унгария. Това положително развитие беше прекъснато 1992 до голяма степен в резултат на конфликтите в Югославия.

Светланда Йорданова Рашкова каза...

Слушах изказването на г-н Костов, по повод на Атомните ни централи. Моите уважения за Икономическите му познания и възможности, но той не е Физик и коментариите, които прави по отношение на Атомната енергия са не компетентни.

Недялко Тенев каза...

Когато през есента на 2009 г. трябваше да заемат позиция по проектобюджет'2010,лидерите на Синята коалиция сгрешиха.Вместо да се противопоставят на неразумната идея за бързо присъединяване към еврозоната,те подкрепиха въпросния проектобюджет.А крайно рестриктивният му подход беше предопределен именно от идеята за форсирано приемане на еврото като национална валута.Тогава Иван Костов заяви,че това е единствено възможния бюджет.Горе-долу в същия дух беше и изказването на Мартин Димитров.Така още от самото начало на управлението на ГЕРБ нещата тръгнаха накриво.
Не е добро и сегашното предложение на сините за въвеждане на фискален борд,което бе веднага прегърнато с двете ръце от Симеон Дянков.Сигурно Бойко Борисов се блазни от мисълта като на ум си казва: "Костов въведе валутния борд,а пък аз ще остана в историята с фискалния борд".Нещо като тодорживковото: "Тая година полупроводници,догодина цели проводници".
В действителност обусловената от фискалния борд твърда бюджетна политика ще намали гъвкавостта на пазара на труда и ще допринесе за дългосрочно високо ниво на безработицата.Дори и да има скромен икономически растеж като очаквания за тази и следващата година, може да е необходима политика на умерен или нисък бюджетен дефицит, ориентирана към стимулирането на икономиката, а не подобряването на бюджетното салдо да се превръща в основна цел. Обратно, когато икономиката започне да расте с темпове над потенциалния БВП, тогава трябва да се преследват бюджетни излишъци, съкращаване на разходите и други мерки, с които икономиката да се опази от прегряване.

Томи Томев каза...

Госпожо Рашкова, а Вие как преценихте, че Костов е некомпетентен по въпросите за ядрената енергетика, и кои са думите, коити изразяват тази некомпетентност.

Ursus Major каза...

Господин Томев,
А вие на базата на какво преценихте, че един главен асистент по нАучен комунизъм е в час с въпросите на ядрената енергетика?

Анонимен каза...

Господин Томев,
аз съм Физик по образование...

Томи Томев каза...

Е, аз първи зададох въпрос. Не е почтенно да се отговаря на въпроса с въпрос. Да видим първо вашият отговор, но въпросът зададох на госпожа Рашкова.
А Вие, физикът, защо сте толкова анонимен. Мисля, че не само физикът, но и всеки човек си има име, и трябва да има достатъчно смелост, да застане зад думите си със собственото си име.