Д Е К Л А Р А Ц И Я
Ние изразяваме дълбокото си възмущение от оскверняването на Паметника на Съветската армия в центъра на София! И това става пред погледа на полицейски органи и общински охранители.
Опитите да се оневиняват осквернителите, прЕписвайки им чувство за „хумор” и „детска шега” е кощунство с паметта на милионните съветски хора, които защитиха човечеството от фашистката чума. 27 милиона съветски граждани загинаха от Москва до Берлин! В тяхна чест бяха издигнати стотици паметници в Унгария, Австрия, Чехия и Словения, Румъния и Полша, във Франция и Сърбия и да даже в центъра на германската столица, в Трептов парк. Такъв е и паметникА в София, чиито автори са видни български творци като Васка Емануилова и Любомир Далчев. (ОЩЕ >>>)
Но това е една въпреки всичко оптимистична книга, която ни казва, че от нас, гражданите, зависи всичко: ако сме мизерни духом, няма как и да не живеем в бедност. От нашите ценности зависи съществуването, живота ни. Духовната безпътица поражда историческите, пък и сегашните ни нещастия. А растежът на нашите сили - и като индивиди, и като нация - тръгва от освобождаването на съзнанията ни от ония коварни скрупули и дефекти, заради които толкова сме си патили - и за които сме платили тежка цена.
Няма коментари:
Публикуване на коментар