Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

петък, 17 юни 2011 г.

Кога блогърът си прави неритуално сепуко?

Комитата е написал текст под заглавие Ненавиждам думата блогър... за сайта webcafebg. По повод на това, което твърди в тази статия, в блога му сякаш е започнала мижава дискусия по поставените проблеми; ето какво написах с оглед на това да сипя малко масълце в огъня:

Г-н Комитата е написал провокативен, подбуждащ към дискусии текст. Искам да обърна внимание на няколко възлови момента:

Блогърът по идея е напълно свободен анализатор, защищаващ своята човешка и гражданска гледна точка. Ерго, свободата (която е така трудно постижима в официалните конвенционални медии и в сайтовете, чиито собственици провеждат някаква своя политика, почти винаги небезвъзмездно!) е най-драгоценното, което отличава блогъра от журналистите, от професионалните, щатни и платени анализатори. (ОЩЕ >>>)


Търсете по книжарниците книгата на философа Ангел Грънчаров СТРАСТИТЕ И БЕСОВЕТЕ БЪЛГАРСКИ (с подзаглавие Кратка психологическа история на съвременна България), изд. ИЗТОК-ЗАПАД, 2008 г., 320 стр.

5 коментара:

Анонимен каза...

От мухата слон. Не мога да разбера обсесията с „блогърите“. Да не говорим колко мразя думата.

Комитата

Анонимен каза...

Ангел Грънчаров по принцип е прав, ако решим че блогърите са морален коректив на журналистите.
Ако обаче (каквато е тезата на Комитата) решим, че блогърите са обикновени хора, които пишат какво им се случва (и каквото си поискат), тогава такива морални норми не са нужни. Дори е предостатъчно споменатото от Комитата - да обяви човек каква му е изгодата.

Моето лично мнение е, че блогъри, чиито блогове участват в Мегафон (политически подбор на блогове), трябва да чувстват повече морални задръжки към благините на фирми, партии, фондации и т.н. Блогове, участници в Блогосфера (свободен, забавен подбор на блогове) могат да правят каквото си искат, стига да го обявяват. Блогъри, които не са участници в подобни големи (и популярни) подборки на блогове са свободни на правят каквото си искат, без да го обявяват.

Марин

Анонимен каза...

Марине, не мислиш ли, че все пак че Мегафон и Блогосфера трябва сами да решават кой да участва при тях, тъй като имат процес на селекция, и нещата са въпрос на отношения между тях и съответния писач. ;-)

Комитата

Ангел Грънчаров каза...

Марин, на мен пък ми се струва, че там, където налице са човешки същества и човешки отношения, винаги са необходими "моралните норми". Ако ги няма нормите, тогава всяко безобразие и всяко безочие и всяка мерзост ще станат индиферентни откъм нравствен смисъл, което пък ще означава, че повече няма да можем да различаваме добро от зло.

Давате ли си сметка израз на каква човешка деградация би било това?!

Ангел Грънчаров каза...

Ние, прочее, сме на път да постигнем това, т.е. да ни сполети тази зла участ. Безобразното у нас минава за "възхитително", откровената простащина и наглост биват оценявани като израз на "природна интелигентност", арогантността бива възприемана за израз едва ли не на сърдечна доброта, кичът се представя за "нова естетика" и прочие. Сиреч, всичко у нас кажи-речи е вече наопаки, не както трябва да бъде. Нима в такава една ситуация на масова атрофия на нравственото чувство е за чудене това, че на елитните блогъри им се вижда съвсем в реда на нещата някой да ги купи за една или друга услуга?!

Когато и блогърите станат "съвест под наем", подобно на адвокатите (и на журналистите), тогава от свободата у нас няма да остане и помен. А какво да говорим в такъв случай за произтичащото от нея достойнство?!