Бог да дава здраве на великата поборница против комунизма, която има голяма заслуга за рухването на това страшно зло!
Ще сложа този плакат на стената на кабинета по гражданско образование, в който преподавам. Да знаят младите коя е Маргарет Тачър - и на кой дължат свободата си; дължат я на велики личности, на велики антикомунисти като нея!
По идея от Фейсбук-страницата на Здраво Кулев
Ще сложа този плакат на стената на кабинета по гражданско образование, в който преподавам. Да знаят младите коя е Маргарет Тачър - и на кой дължат свободата си; дължат я на велики личности, на велики антикомунисти като нея!
По идея от Фейсбук-страницата на Здраво Кулев
Търсете по книжарниците забележителната книга на философа Ангел Грънчаров ПРЕСЛЕДВАНЕ НА ВРЕМЕТО: Изкуството на свободата, изд. A&G, 2003 г., разм. 21,5/14,5 см., мека подвързия, ISBN 954-8945-88-6, 280 стр., 8.00 лв. Книгата говори за “нещо”, което е близко на всеки един от нас: времето. Тя се опитва да ни насочи към чисто човешкото в него, към неговата ценност за човека. Това, че времето не ни е чуждо и ни изглежда “добре познато”, съвсем не означава, че го разбираме. Нашето предварително познание за времето не навлиза в неговите дълбини, а само докосва повърхността, най-бледата му външност. Съзнанието за време го приема за факт, с който трябва да се “съобразяваме”, но не отива по-нататък и не се задълбочава в неговата тайна. Когато обаче ни запитат А що е време?, почти нищо не можем да кажем: мълчанието е нашият отговор. Тази необичайна и изненадващо понятна философска книга “поглежда” в скритото “зад” мълчанието ни – за времето, живота, свободата.
1 коментар:
Мaggie Thatcher наистина беше забележителен лидер. Ще цитирам един анонимен американски автор, който пише следното:
„След разпада на Съветския съюз Маргрет Тачър беше интервюирана от Кристофър Стори, издател на книгата на Голицин The Perestroika Deception („Измамата перестройка”). Стори пише:
„По-късно в интервюто, след като разбра, че познавам книгата на Анатоли Голицин New Lies for Old и след като намекна, че не споделя анализа на Голицин, бившата министър-председателка каза: „Не мисля, че сме били измамени – поне се надявам да не сме били.””
Тази забележка ме преследва открай време. Нейните думи очевидно разкриват, че министър-председателката, чиито действия открехнаха вратата и дадоха възможност на Съветския съюз да я отвори широко, за да може да експортира коварната измама перестройка на Запад, запазва своите съмнения, че Западът може да е станал жертва на съветска стратегическа измама. Обстоятелството, че тя е готова да признае подобно съмнение, е свидетелство за нейната вродена интелектуална честност и сила на характера. Това е повече, отколкото може да се каже за Западните лидери днес...”
край на цитата
Друг е въпросът, че към края на управлението си се беше главозамаяла и пооткъснала от действителността в Англия, вследствие на което беше свалена със съвсем неочакван от нея вътрешнопартиен преврат. В самата Англия тя е спорна фигура. В анкети е избирана на 16-то място сред най стоте най-велики британци на всички времена, но и на трето място сред стоте най-лоши. Това се позабрави, но е факт че, че някога велика Англия през 1970-те години беше колабирала и фалирала – в пълния смисъл на думата, както Гърция днес – стачки, инфлация над 20%, режим на тока и т.н - и беше принудена да се унижи пред МВФ. В крайна сметка беше спасена с кредити от МВФ. Това беше резултат от 30 години социализъм при управлението на лейбъристите. Със своите реформи Тачър наистина изправи Англия на крака и заслужава уважение. Само че въпреки тези реформи или може би отчасти в резултат на тях Англия днес отново е в технически фалит. Тя се е деиндустриализирала и вече има само виртуална икономика, основана на борсово-финансови фокуси и манипулации, както впрочем икономиката на целия англосаксонски свят и в голяма степен на останалите развити западни страни.
Публикуване на коментар