Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

събота, 2 юни 2012 г.

За жалост и сега е така - и то в още по-голяма степен...





















Търсете по книжарниците забележителната книга на философа Ангел Грънчаров ИЗВОРИТЕ НА ЖИВОТА: вечното в класическата и модерната философия, изд. ИЗТОК-ЗАПАД, февр. 2009 г., 520 стр. Книгата ИЗВОРИТЕ НА ЖИВОТА, външно погледнато, е систематичен курс по философия, в който обаче твърде експресивно се тълкуват и вечните въпроси, вълнуващи човешките същества на тази земя.

Подобна форма, именно курс лекции по философия, осигурява на автора така потребната живост, непосредственост и свобода в общуването със съзнанието на читателя. През цялото време той се стреми да бъде близо и да не изневерява на ония неизбежни сърдечни трепети, благодарение на които човекът става човек – и личност, разбира се. Опитва се да приобщава съзнанието на читателя към така вълнуващата мисловност на непреходното, която именно е истинското богатство на човека.

4 коментара:

Анонимен каза...

Именно заради многобройните въстания в Северозападна България в този регион са дислоцирани многобройни османски войски и на практика подготовката на Априлското въстание тук не постига желаните резултати.

Без да подценявам ни най-малко подвига на Ботев, държа да отбележа и че неговата чета слиза на българска земя след като бунтът на практика е потушен във всички останали земи, населени с българи.

Много от хората не са посрещнали и помогнали на въстаниците не защото не са искали, а защото властите са очаквали подобен ход от страна на революционното движение и са били отлично подготвени да реагират.

В заключение искам да отбележа, че Северозападна България традиционно е обект на неглижиране и подигравки от страна на населението на останалите региони на страната. Абсолютно незаслужено обаче, защото в този регион традициите, нравите и езикът ни ако щете се е запазил най-автентичен.

И да не забравяме Чипровското въстание от 1688 година - време, по което в останалите части на България никой не е и помислял да се надига срещу турците...

торлак

Анонимен каза...

Нужно е да се отбележи,че в същата тая Северозападна България имаше и "Горуня",и случката с ТаТото.Та в същата тая Северозападна България комунистическият геноцид най "плодотворно" унищожи всичко щото глава си позволи да надигне и никакво помръдване в икономическо ,образователно и духовно развитие.Пълно унищожение вече достатъчно много години и светлина в тунела никаква!
Румен Бърцов

Bacho Кольо каза...

торлак, благодаря за смисления коментар! Имаме нужда да се освобождаване от стереотипи и предразсъдъци.

Анонимен каза...

Браво, торлак и други коментатори! Да, северозападна Б-я не бива да се подценява. През турско тя е била най-близо до Европа, гледала е какво става отвъд границата и постоянно се е бунтувала. Хубава книга за Северозапада е например „История на Лом и Ломска околия” от позабравения историк и краевед (бай) Димитър Маринов. А Йордан Радичков, самият родом от Северозапада, беше казал малко шовинистиччно, че това е най-хубавото място на света.

Бедността и изостаналостта са нещо доста относително. Така например Димо Казасов пише през 1963 г., че Видинският край е един от най-гъсто населените и най-богатите в България. Наистина торлашките села горе „у планинуту” са по-бедни, но в равнината има големи и богати села с огромни къщи като гимназии, вярно, строени в годините на „народната власт”. Факт е, разбира се, че много от тях днес западат. Защо северозападна България пострада толкова в годините на комунизма и „прехода” е друг, отделен въпрос.

Между другото трите големи диалекта са добре запазени в Северозапада – торлашките преходни у-говори в Белоградчишко, Видинско-ломския и белослатинско-плевенския говор. Северозападните българи в широк смисъл са част от големия шоплук и така се свързват с Долна баня например.

Ако искате да се смеете, погледнете страницата „Резерват Северозапад” http://severozapad.org/

Колкото до Ботев, днес знаем, че турците са имали добро разузнаване и са знаели много за подготвяните от него и въобще българите действия. Още преди четата да слезе в Козлодуй, цяла северозападна България - полиция, армия, шпиони, турско и мюсюлманско население - всичко е било на крак и всичко е било под наблюдение и контрол. Забравя се, че Османската империя е била организирана държава, не някаква разкапана империя. Русия например подценява турците и по-късно среща такава съпротива във войната, че на няколко пъти нещата висят на почти на косъм.

Това обяснява сравнително бързия разгром на Ботевата чета. Четата от самото начало е била тотално блокирана, както и Враца, която не успява да въстане. Ботев е бил организирал и подготвил нещата доста добре, но не е имал шанс срещу турската държава. Неговата мисия не е и била изначално самоубийствена, действие на „луда глава” както днес понякога романтично се представя. Преди да бъде улучен фатално, Ботев е разисквал с ръководството на четата изтегляне към Сърбия и на тази тема възниква разгорещен спор. Ние си мислим, че знаем всичко за българската история и освободителното движение, но това съвсем не е така. Историята – това са много тайни и също така лъжите, които никой не оспорва.

Ако може да се вярва на бай Мишо Топалов, най-големият български воевода и пълководец е Хаджи Димитър, който има големи успехи срещу турците и им нанася най-големи поражения. Неговата чета, разлика от другите, е въоръжена с най-модерни английски пушки.