Ето една мисъл на Иван Костов, показваща, че той наистина е на светлинни години по-високо в морално отношение от господстващата безскрупулна политическа гмеж у нас:
- Как бихте мотивирали българина да промени начина си на мислене, да промени ценностната си система, така че да не предлага подкупи, да уважава успеха на другите и да защитава свободата си?
Иван Костов:
"Знаете ли, то не е въпрос на мотив. В тези неща трябва да се вярва. В свободата, в почтеността, в уважението към другите, включително и към техния успех. Това са неща, в които почтеният, цивилизованият човек вярва. Те са част от самия него. Тук няма мотив."
(Фрагментът е избран и предложен от г-н Stoyan Dermendjiev)
2 коментара:
Ami ako Bulgarina beshe takav Bulgaria niamashe da e takav batak, no dali e nasledstvo ot Osmanskoto Vladi4estvo i ili e nasledstvo ot Socializma ili razvitia socializm neznam samo 4e znam 4e v Severna Amerika immigrantite mnogo barzo se priu4avat na tezi canosti, zastoto v protiven slu4ai obstestvoto gi othvarlia. Tova e klu4a netarpimost na grajdanskoto obstestvo kam tezi proiavi, i sadebno nakazanie za tezi koito gi izvarshvat!
Alexandar Iotzov
Корупцията е вечна и вездесъща, тя е феномен, който се наблюдава във всички общества и епохи. Древните гърци са били корумпирани, Римската имерия е била едно тотално корумпирано общество и т.н. Явно тя е неотменима част от човешката природа.
Съвременните западни демокрации също никак не са чужди на корупцията. Така например финансовата криза след 2008 показа едно наистина невероятното, потресаващо ниво на корупция и в развитите демокрации.
Комунистическите и посткомунистическите общества са, разбира се, особена категория за себе си. Това не са общества, в които има много корупция, с която може и трябва да има борба. Те просто са тотално пронизани от системна корупция, тя е форма на съществуване на тези държави, те са изградени върху нея и без нея не биха били това, което са. Смисълът на съществуване на тези държави е в корупцията, затова тя е практически неизкоренима освен може би с истинска революция и АВТЕНТИЧНА тотална смяна на системата, а не с инсценировките на КГБ от 1989 с мнимото „рухване на коминизма”
Все пак можем да кажем, че поне битовата, ежедневна корупция в посткомунистическите страни отчасти се дължи не само и не толкова на липсата на морал у хората, колкото на относителната бедност на населението, което поради ниските доходи става понякога едва ли не зависи за оцеляването си от подкупи. Мисля, че ако заплатите на западноевропейците се сведат до източноевропейско ниво, битовата корупция и там би скочила рязко.
Макар че има всевъзможни изследвания и класации, е трудно да се измери обективно корупцията. Все пак моето впечатление е, че при правителството на ГЕРБ ежедневната корупция (катаджии, дребни подкупи в учереждения и под.) сякаш има някакво намаление. За съжаление същото не може да се каже за голямата корупция.
Правителствата на СДС-ОДС след 1989 освен всичко блестят, разбира се, и с това, че в тях наред с предателите и корумпираните се намериха и достойни и почтени хора, които никога не можаха да бъдат убедително обвинени в корупция и един от тях е Иван Костов, независимо какво пишат и говорят посткомунистическите медии за него. Така че не всички политици са еднакви, както често се внушава на хората. Лошото е обаче, че почтените политици са по-скоро изключение и още по-лошо, че не им се даде възможност да управляват по-дълго. Ретроспективно трябва да кажем, че почтените, некорумпирани политици в посткомунистическиет свят наистина са АНОМАЛИЯ. Нормални са, така да се каже, корумпираните. Но това не е случайно: промяната 1989 беше направена от Москва не в името на свободата и демокрацията, а със съвсем други цели.
Мнозина виждат в политическото развитие след 1989 някакво безцелно лутане, но в действителност то в общи линии се развива по план. Само че целта на този план не е в тези страни да се установят истинска свобода и демокрация, а нещо съвсем друго. Истинските цели на режима в Москва са съвсем различни, но това е тема на отделно обсъждане.
Публикуване на коментар