Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

сряда, 29 май 2013 г.

Допитване до приятелите на списание ИДЕИ относно оформянето на корицата на новия му брой



Марк Аврелий, императорът-философ, който разви така бляскаво идеите на стоицизма. Как смятате, дали да не сложим неговото изображение на корицата на новия брой на списание ИДЕИ, който подготвяме в момента?

Търсете по книжарниците книгата на философа Ангел Грънчаров СТРАСТИТЕ И БЕСОВЕТЕ БЪЛГАРСКИ (с подзаглавие Кратка психологическа история на съвременна България), изд. ИЗТОК-ЗАПАД, 2008 г., 320 стр. Хронология и феноменология на случилото се след 1989 година, както и вникване във факторите, които определят нашата национална съдба. Книга за нашите лутания по пътищата на свободата, за раждането и пътя на младата българска демокрация, за това какви сме ние, съвременните българи, книга за пропилените ни шансове и за покрусените ни надежди.

Но това е една въпреки всичко оптимистична книга, която ни казва, че от нас, гражданите, зависи всичко: ако сме мизерни духом, няма как и да не живеем в бедност. От нашите ценности зависи съществуването, живота ни. Духовната безпътица поражда историческите, пък и сегашните ни нещастия. А растежът на нашите сили - и като индивиди, и като нация - тръгва от освобождаването на съзнанията ни от ония коварни скрупули и дефекти, заради които толкова сме си патили - и за които сме платили тежка цена.

3 коментара:

Анонимен каза...

Марк Аврелий не е голям оригинален философ, но въпреки това е велика личност, един от най-достойните владетели в историята и един от моите любими римски императори. Ако съм в подходящо настроение, не мога да мисля и чета за него, без да се разчувствам. Ако не се лъжа Ренан беше казал за него, че „за един миг човечеството беше управлявано от най-достойния”.

Прочутата му творба „Към себе си” обаче показва колко голямо бреме е политиката и управлението на държавата за един доблестен, дълбоко морален човек със склонност към усамотение и медитация. За съжаление политиката изисква друга нагласа и други качества, затова интелектуалците далеч невинаги са подходящи за тази дейност. Между другото някои изследователи смятат, че в „Към себе си” личат следи от въздействието на опиати, които Марк Аврелий е вземал, за да облекчава хроничните си стомашни болки.

Отношението си към посмъртната слава той резюмира с тези прекрасни думи:

„По същия начин и имената на преизвестните някога люде са станали като остарели думи: Камил, Цезон, Волез, Леонат, малко след тях Сципион и Катон, после Август, Адриан и Антонин. Всичко изчезва и бързо се превръща в легенда, бързо го засипва пълна забрава. А твърдя това за людете, които са блестели в слава. Защото другите стават „неизвестни, незнайни» ведно с последния си дъх. Какво означава изобщо да си спомнят вечно за тебе? Нещо изцяло празно. А за какво си струва да положиш усилия? Единствено за това — мислите ти да са изпълнени с правда, делата ти да бъдат съобразени с човешката общност, да няма измама в словото ти и да си настроен тъй, че да приемаш всичко, което ти се случва, като необходимо и известно, изтичащо от един и същ извор и начало.
Остави се драговолно на Клото, дай й възможност да втъче в живота ти каквито събития пожелае. Всичко е ефимерно — това, което помни, и онова, което се помни.»

Стоическите нравствени принципи са ми много близки. Мисля, че от античните нравствени системи стоическата, обогатена с отделни елементи от Аристотел, е най-добрата.

Така че аз не бих възразил Марк Аврелий да е на корицата на списанието, макар че има по-велики антични философии от него.

Анонимен каза...

Защо не. Не познавам толкова добре историята на римските владетели, но ако Марк Аврелий е бил дълбоко нравствена личност и уважаван пълководец, добре ще е ликът му да е първото което виждат читателите на ИДЕИ, когато вземат следващия брой в ръцете си. И махни този "плевел" Бърцов от блога си за да не "затревясва нивата ти".

Томи Томев.

Анонимен каза...

Еще се запознате с Божието Просветление,ИСИНА ВИ КАЗВАМ,АДА ще познаите ЧАДА замирисали.
Ха алал да ти компаниика "дръвен чиновник философски" Грънчаров.

"Дай им Боже дъжд"
Амин!
Румен Бърцов