Във Фейсбук си направих едно малко експериментче. Попаднах на една мисъл на Ницше, много известна, която звучи чудесно, ето тази: "Има две житейски правила: Правило 1.) Не се тревожи за дреболии. Правило 2.) Всички неща са дреболии.". И понеже много хора безкритично вярват на подобни мисли, не чувстват нужда да ги подлагат на осмисляне, аз зададох въпрос, но го формулирах ето как: Кой беше изказал тази "мъдра" мисъл? Някой знае ли? "Уловката" ми беше това "мъдра", написано в кавички. Интересно ми беше ще го забележи ли някой, ще усети ли същинския ми въпрос, ще го осъзнае ли? Оказа се, че се намериха хора, които се усетиха; ето как протече разговора, най-долу можете да прочетете и моето разсъждение-опровержение на популярната ницшева мисъл:
Anna Korcheva: За Правило 1 съм съгласна, но не мисля, че "всички неща са дреболии" - макар че го е казал Ницше. А аз в живота си се старая да спазвам японската мъдрост: "Като се занимаваш с голямо дело, помни за дреболиите!".
Томи Томев: Аз ще го кажа по друг начин: Приеми всичко онова, което не е по силите ти да го промениш ако не ти харесва, и започвай веднага да променяш всичко онова, което е възможно да промениш - защото не ти харесва. Имай мъдростта да различаваш едното от другото. Не е моя тази мисъл. (ОЩЕ >>>)
Търсете по книжарниците забележителната книга на философа Ангел Грънчаров ИЗВОРИТЕ НА ЖИВОТА: вечното в класическата и модерната философия, изд. ИЗТОК-ЗАПАД, февр. 2009 г., 520 стр. Книгата ИЗВОРИТЕ НА ЖИВОТА, външно погледнато, е систематичен курс по философия, в който обаче твърде експресивно се тълкуват и вечните въпроси, вълнуващи човешките същества на тази земя. Подобна форма, именно курс лекции по философия, осигурява на автора така потребната живост, непосредственост и свобода в общуването със съзнанието на читателя. През цялото време той се стреми да бъде близо и да не изневерява на ония неизбежни сърдечни трепети, благодарение на които човекът става човек – и личност, разбира се. Опитва се да приобщава съзнанието на читателя към така вълнуващата мисловност на непреходното, която именно е истинското богатство на човека.
1 коментар:
Не само Ницше, но и мнозина други велики мислители са казали неща, с които не можем да се съгласим. Впрочем почти няма почти философ, който да е съгласен с другите философи. Още Аристотел прави прочутото изказване за Платон и истината и нашето задължение да отдадем предпочитание на истината, а не на приятеля си (Платон) или неговия авторитет.
Кратки сентенции рядко могат да обхванат пъстротата на света и живота. Иначе би било много лесно да живее, опирайки се на един малък набор от правила и сентенции. Но животът е по-многолик. От космическа гледна точка Ницше е прав, че всичките проблеми в човешкия живот са дреболии. Но от гледна точка на индивида това, разбира се, не е така, защото всеки отделен човек е една Вселена, един микрокосмос.
Публикуване на коментар