Мои приятели от Фейсбук ме информираха, че са попаднали на интересен документ, касаещ моята скромна персона, а именно:
който са намерили в блога на колегата Райчо Радев от Перник. Да си призная, не съм очаквал, че може да има хора, способни на такъв един алтруистичен жест... но ето, имало! Което, както и да го погледне човек, е радващо - на фона на царящата общо взето пълна апатия и дезангажираност. И на фона на господстващия позорен сеирджилък.
Особено пък спрямо тежката ситуация и проблемите в българските училища. Спрямо проблемите, касаещи бъдещето на собствените си деца, да, дори и спрямо тия проблеми масовият българин стоически мълчи. Големи мълчаливци се извъдихме. Няма що! Но ето, че имало хора, способни на съпричастност - и на подкрепа.
Благодаря ти, Райчо - драги колега и приятелю! Цял живот сме работили все на една и съща нива - българското образование - и сме се борили все за една и съща кауза, тъй че оценявам жеста ти!
Публикувам писмения израз на тази своя реакция по една причина: много ми е интересна най-вече реакцията на тия 5000 човека, дето се водят мои приятели във Фейсбук, а сред тях има много такива, с които наистина сме били и сме приятели дори в истинския смисъл на тази дума. И на читателите на моя блог ми е интересна реакцията.
Обикновено българинът стоически мълчи, когато гледа някакъв интригуващ сеир. Та ми е интересно, не крия, сега каква ще е реакцията. Вълнува ме това дали сме способни поне малко да се променим. Поне мъничко. Ще видим.
Щото ние, в своите реакции спрямо нещата от живота, просто показваме какви сме. Не за какви се мислим, а какви наистина сме. С оглед на това ми е интересна въпросната реакция.
Търсете по книжарниците книгата на философа Ангел Грънчаров БЪЛГАРСКАТА ДУША И СЪДБА (с подзаглавие Идеи към нашата философия на живота, историята и съвременността), , 12.00 лв., изд. ИЗТОК-ЗАПАД, 2007 г., разм. 20/14 см., мека подвързия, ISBN 978-954-321-375-7, 354 стр. Книгата е новаторски опит за по-цялостно представяне и описание на битуващите в нашето съзнание исторически и "народопсихологични" комплекси, които определят и нашите реакции спрямо съвременните реалности на живота ни. Авторът търси смисъла, който се крие в случващото се с нас самите, изхождайки от предпоставката, че ясното съзнание за това какви сме като индивиди и като нация е основа на така необходимата ни промяна към по-добро. А този е залогът за бъдещия ни просперитет.
Няма коментари:
Публикуване на коментар