Има една телевизия на света, която винаги гледам с удоволствие: това е Пловдивската обществена телевизия, телевизията на талантливия журналист и писател Евгений Тодоров, който всичко прави с вкус - и всяко предаване на ръководената от него телевизия също е правено с вкус. Ето тук, на сайта на ПО-ТВ можете да гледате онлайн тази забележителна телевизия - щото някои доставчици на телевизионни програми, както си у редът у нас, най-доброто не го доставят, за сметка на това ни доставят всякаква телевизионна чалга, доставят ни всякакви ментета. Та тази сутрин по тази телевизия гледах първоаприлски репортаж, в който репортер на ПО-ТВ питаше, задаваше на пловдивчани ето този въпрос: (ОЩЕ >>>)
Абонирайте се! Подкрепете свободната мисъл и свободното слово в България тъкмо когато те са в страшна немилост! (Забележка: Можете да получавате броевете на в-к ГРАЖДАНИНЪ за 2011 г. ако пишете на имейл angeligdb [@] abv.bg)
15 коментара:
Нито през 1885 в Румелия, нито през 1915 и 1941 в Тракия и Македония не е имало референдум за присъединяване към България (като статутът на новоприсъединените през 1941 земи е трябвало да се уреди след войната), докато Русия все пак си направи труда да проведе референдум на Крим. Впрочем най-вече Западът сега осъжда «агресията» на Русия в Крим, но тя не се различава съществено от българското Съединение 1885 и въпреки «нормите на международното право», украинската конституция и гаранциите, дадени през 1993 от Русия за териториалната цялост на Украйна, от гледна точка на Русия анексията на Крим не е непременно нещо осъдително. Вярно е, че Русия вече има 17 милиона кв. км площ и че е мултинационална държава, но пък и всички, които искат, би трябвало да имат възможност да го станат част от РФ, още повече че Крим исторически и етнически е част от Русия (а някога пък е бил населен главно с (пра)българи).
Затова аз съм раздвоен по отношение анексията на Крим. От една страна съм против експанзията на Русия, която освен всичко е и враг на свободния свят, но от друга страна не бива да се пренебрегва и правото на самоопределение на народите. Иначе би трябвало да осъдим и българското Съединение 1885, както и обединяването на България 1915 и 1941. Нека си признаем, че ако утре има референдум във Вардарска и/или Егейска Македония и/или Беломорска Тракия и те пожелаят присъединяване към България, малцина в България ще са против.
Колкото до отделяне на Румелия и Пловдив от България, мисля, че за това няма предпоставки. Българската история показва, че за разлика от някои други народи българите винаги са демонстрирали много силно желание да живеят в ЕДНА държава и цялата българска история след 1878 е едно огромно усилие за национално обединение, завършило за съжаление само с частичен успех. Мизийци, тракийци и македонци винаги са имали повече свързващи, отколкото разделящи ги неща, докато северните и южни германци или северните и южни италианци например не се обичат особено и даже биха предпочели да живеят в различни държави.
Въпросът не опира само до „келепир”, защото така погледнато се открива безкрайно пространство за сепаратизъм по света, тъй като във всяка държава има по-богати и по-бедни региони, издържани от по-богатите. Тракия например сигурно е по-богата от Странджа или Родопите и ако се отдели, може и да стане още по-добре материално, но това едва ли е критерий. САЩ биха могли също да изхвърлят по-бедните си щати, респ. по-богатите да се отделят от тях. А бившата ГДР продължава само тежи на старата ФРГ и по тази логика също би било добре отново да се отдели.
Между другото какво става в Америка, когато Югът решава да се отдели от Севера? – Започва гражданската война, защото Линкълн не търпи сепаратизъм.
А Косово беше грешка на Запада, защото добре, имаше нарушения на човешките права и НАТО навлезе, ОК, но защо трябваше да става отделна държава? Днес в Белград вече на управлява Милошевич, а демократично избрано и демократично правителство, а Сърбия иска да става член на ЕС. Защо тогава Косово беше отделено от Сърбия? Не че Сърбия не го заслужава предвид чуждите територии, които държеше и държи, вкл. българското Поморавие. Иначе смятам, че е само въпрос на време Косово да се съедини с Албания.
На туй, дето се проведе в Крим, Вие "референдум" ли му думате? Интересно, много интересно...
"Анексията на Крим не е непременно нещо осъдително" - тъй ли, колко мило...
Грънчаров е национален предател и следва да бъде изгонен не само от училището в което работи но и от България. Той е позор за съветското образование тъй като нищо не е научил от марксистко-ленинската философия.
Не бива да оставяме русофобията да заслепява разсъдъка ни. Както казах, аз също съм против руския империализъм и експанзионизъм, но и не съм против правото на самоопределение на народите, особено предвид българската история. Крим впрочем беше подарен на Украйна от украинеца Хрушчов в нарушение на съветското законодателство.
Резултатите от референдума на Крим може и да са „коригирани”, но няма съмнение, че мнозинството от кримчани все пак искат да са в Русия, също както мнозинството от румелийците са искали да бъдат в България. Вие какво смятате за анексията на Румелия?
Моля, недейте да шикалкавите, сравнявайки несравними неща. Увъртането не помага. Фактът е, че Путин наруши териториалната цялост на съседна държава, анексирайки, в нарушение на международните договори, част от нейната територия. Пълни глупости са да сравнявате това със съединението на Северна и Южна България, станало в една коренно различна епоха...
И каква е разликата в епохите ??? Злият "гений" Стамболов подкрепя съединението, без референдум, и следват безброй войни за БГ. Но Стамболов това е искал, войни, защото неговите фирми са снабдявали основно армията ни с продоволствия.
Сега "злият" гений Путин прави ВЪЗсъединение на Крим с Русия, войни няма, ама бил виновен.
То тогава излиза че Стамболов е много по-виновен, защото заради неговото "съединение" БГ даде хиляди жертви!
И престани с "различните" епохи! Нали истината е една! Или вече не е? Двуличният Грънчаров, аман от тъпи флософи, само мътят главите на хората!
Сега тази тема е "отваряш" за да ти се чете сайта, нали двуличнико?
Искаш диспуТЪТ, на ти диспутЪТ!
Кое Е "коренно различната епоха"?
И в двата случая има разпад на "империи"!
И желание на хората да си живеят с рода!
Двуличието е характерна черта на философите, и тази наука трябва да се забрани!!!!
Там е именно работата: единствената разлика е, че двете иначе почти идентични събития стават в различни епохи, но достатъчно ли е това, за да оправдаем едното, а да заклеймим другото? Не е съвсем ясно и аз затова съм раздвоен.
Впрочем някои си мислят, че национализмът и патриотизмът са отживелица, но за хора с консервативна политическа нагласа това не е така. Аз все още например не съм загубил надежда, че поне Вардарска Македония в обозримо бъдеше може да се присъедини към България. За целта Сърбия трябва да се откаже от влиянието си в Македония, като бъде компенсирана с Република Сръбска и т.н. А в по-далечна перспектива може да се мисли за ребългаризация на Беломорието, за което България засега няма демографски потенциал. Космополитизмът е хубаво нещо на теория, но реалната политика функционира другояче.
Иначе не съм наивен и съм наясно, че руските действия в Крим и Украйна освен всичко са най-вече ПРОВОКАЦИЯ към Запада. Както и друг път съм имал възможност да отбележа, Русия следва стратегия. Затова никога не е стоял въпросът ДАЛИ, а КОГА Русия отново ще заеме враждебна поза към Запада. Както виждаме, маските вече практически паднаха и Русия не се и опитва да се прикрива, но Западът все още не иска да повярва на очите си. А крайната цел на операцията остава глобална хегемония. Както казва Елена Бонер, «Работата е там, че комунистическата цел е твърда и непроменлива – тя никога не се отклонява дори на йота от световното господство, но ако съдим за нея само по посоката, в която комунистите уж се движат, разбира се, ще бъдем заблудени.»
Така че действията на Русия може и да са добри за нея, респ. за целите на руското ръководство, но не са добри за останалия свят, в това число за България, и затова трябва да им се ПРОТИВОДЕЙСТВА. Както например българското Съединение е било благо за България, но зло за Сърбия (и Австро-Унгария и Турция) и затова тя му е противодействала.
Добри Джуров навремето също оправда нахлуването на Варшавския договор, в това число на български войски, през 1968 Чехословакия с фразата, че „времената бяха такива”, което е аналогично на аргументацията на Грънчаров за „различните епохи”. Излиза, че което е било оправдано и желателно през 1885, не е такова през 2014.
Нещо повече: в случая Грънчаров - осъзнато, или не - се изявява като последователен марксист-ленинец, защото повтаря прословутата теза на Ленин, че ИСТИНАТА Е ВИНАГИ КОНКРЕТНА и че НЯМА АБСТРАКТНИ, ВЕЧНИ ИСТИНИ, винаги трябва да се гледа конкретната фаза, за която става дума. Грънчаров не желае да се ръководи от сократическия принцип винаги да се следва аргументацията, независимо къде води и предпочита да нагажда света към своите теории да претълкува нещата по свои вкус.
В 17-ти, 18-ти, 19-ти и дори в 20-ти век е било, дарагие таваришчи, смятано за съвсем "нормално" и в "реда на нещата" една държава да нападне друга и да си откъсне парче от територията й, нещо повече, цялата да я присъедини към себе си. Така, да речем, Русия постъпва няколко пъти с Полша, делили са я с прусаците и дори мисля с австрийците, а пък Варшава е била "руска губерния". Такова тогава е било съзнанието, таваришчи, така са мислили хората тогава: по-силният побеждава и си прави каквото иска с територията и народа, който не си е могъл да си я опази. Да, но сега е 21-ви век и в последните 30-40 години се появи ново съзнание, след като се разпаднаха империи като Британската; разбра се, че не може по-силният да си прави каквото му скимне с по-слабия народ. Да, ама ето че вий, таваришчи, заедно с таваришчът ви Путин, живеете със същите представи, каквито са били представите в 17-ти, 18-ти, 19-ти и дори в 20-ти век - и затуй не виждате никаква разлика във времената. И затуй сравнявате несравнимото без да ви мигне окото. Даже се и разплямпахте за "лениновото определение за истината" - само и само да покажете колко много обичате Ленин и също колко много сте го изучавали. Глупости на търкалета! Променете си, таваришчи, представите, променете си съзнанията, отървете се от старите си разбирания - и ще видите света с други очи. Иначе сте изцяло неадекватни на реалностите. И затуй това престъпление, което стори Путин, ви се вижда "съвсем в реда на нещата". Просто с Путин сте еднакво изостанали в умственото си развитие, това ви е проблемът...
А таваришчът, който се провикна, че философията трябвало да бъде забранена, щото е вредна - заслужава поздравления! Чудесна мисъл му е хрумнала в малкия мозък! Бравос! Философията наистина "мъти мозъците" и затуй трябва да бъде забранена: щото има греха да подтиква хората да мислят! Бравос, таваришч, каза искрено това, дето го мислиш, заслужаваш поздравленията ми!
1. Какво правим със земите на запад от Юндола, които не са били нито в Княжеството, нито в Румелия, а в границите на Османската Империя ?
2. Кой град ще бъде столицата на Румелия? Според мен Димитровград е най-подходащ - все пак на телевизонното допитване градът беше обявен за най-голямото строително постижение на 20 в. пък и името му подходящо.
ТоваришЧЧЧ Грънчаров изтрещя напълно! Защо даваш само философко-цензурирани примери? Поляците са превземали Москва и са я опожарили, и Киев, и са го опожарили, ако говориш с поляк/което ти не умееш/ те считат това за гордост и величие! Както ние, така и те и другите се възхваляваме от победите си, особено над "по-силния"! Това е истината! Прочети си тъпите философски книги, ако изобщо там има нещо написано на тази тема!
И кой ти каза че сега не е времето на силните? Ако има слаб да се бори със силен, зад него застава по силен от слабия и пак се бият силните чрез слабите! И ако слабите имат тъпи философи катпо тебе да им размътват мозъците, слабите изгарят! Пример-България, пример за лош философ- ти товаришч Грънчаров, човека който е в постоянна мимикрия, без мнение и постоянно манипулиращ относно темите които задаваш!
Ако Румелия се отцепи, ти ще трябва да си ходиш в долна/или горна/ баня софийско при българите, и там да им мътиш мозъците и да си викате "честита баня" един път в седмицата!
Не са така прости нещата, както си ги представя Ангел Грънчаров, международните отношения са сложна материя. Чудесно би било всички да се харесвам и обичаме, но не така функционира политиката.
Поне в (Западна) Европа през последните 30-40 години наистина изглеждаше, че ще се възцари «вечен мир», но това впечатление в световен мащаб се оказа измамно и това се признава вече от анализаторите. Абсолютно нереалистично е да се мисли, че сегашните граници в света са за вечни времена. Картата на света винаги е била и ще бъде динамична. Неслучайно има влиятелни школи в международните отношения като (американските) неореалисти, които твърдят, че в международен план няма висша инстанция, напр. под формата на световно правителство. Според тях системата функционира според принципа на властта и силата и единственото, което интересува държавите, е да налагат интересите си.
Одобрява ли Ангел Грънчаров поведението на България в Балканската война 1912 и в Първата и Втората световна война? Днес България, разбира се, вече не би опитала да си вземе териториите със сила, но ако все пак й се отдаде възможност да си ги прибере, дали да се откаже в името на ненарушимостта на границите?
А какво да мислим за фундаменталното право на самоопределението на народите? Ако Румелия утре реши да се отцепи, София трябва ли да вкара войски в Пловдив? А какво да правят правителствата на Испания с каталонците, на Англия с шотландците и т.н.?
Егати путинските идиотски плямпала! Не вдяват изобщо! Г-н Грънчаров защо се занимаваш с тия идиоти?!
Не знаех, че Ангел Грънчаров е МОРАЛЕН РЕЛАТИВИСТ. Според него НЯКОГА било "нормално" и в "реда на нещата" една държава да нападне друга и да си откъсне парче от територията й, нещо повече, цялата да я присъедини към себе си, но днес вече имало други разбирания. Затова например било «нормално» Княжество България да присъедини Източна Румелия, нещо повече, това дори е повод за национална гордост, похвално, хубаво, желателно и МОРАЛНО и днес 6 септември правилно национален празник. Само че моралът и разбиранията, видите ли, в последните 30-40 години са се променили и от днешна гледна точка Българското съединение е НЕМОРАЛЕН, ПОЗОРЕН АКТ, защото сега имаме ново съзнание и не може вече всеки да си прави, каквото иска. Как така България ще откъсва парче от територията на Турция? Българските войни са национално обединение също са морално осъдителни, защото са били нападение върху съседни държави и опити да се откъснат парчета от територията им.
Излиза, че до преди 30-40 години все още е можело да се водят войни за национално обединение и това в повечето случаи е било морално, но днес вече имаме нов морал, затова който каквото е успял да прилапа дотогава, си е негово, границите по света вече са фиксирани завинаги и точка. Ако някой не е доволен, си е негов проблем, новият морал не позволява прекрояване на границите и картата на света и след 1000 години ще бъде същата като 2014.
Това, разбира се, не е пледоария за агресивни войни и иредентизъм, просто искам да покажа, че нещата не са така прости, както си ги представя Ангел Грънчаров. Един философ не бива да се задоволява с близки до ума отговори или да оставя емоциите да вземат връх. Аз също съм против Русия, но това не ми пречи да анализирам максимално обективно и безпристрастно.
Истината е, че ако на Западът действията на Русия по една или друга причина не му харесват, е свободен да противодейства, както намери за добре. Но да се намесват тук морални категории, е много съмнително, защото политиката и моралът са в нееднозначна релация.
Публикуване на коментар