Кой знае защо финалът на горния запис излезе в отделен файл, ето, наложи се да го сложа отделно:
Търсете по книжарниците забележителната книга на философа Ангел Грънчаров ПРЕСЛЕДВАНЕ НА ВРЕМЕТО: Изкуството на свободата, изд. A&G, 2003 г., разм. 21,5/14,5 см., мека подвързия, ISBN 954-8945-88-6, 280 стр., 8.00 лв. Книгата говори за “нещо”, което е близко на всеки един от нас: времето. Тя се опитва да ни насочи към чисто човешкото в него, към неговата ценност за човека. Това, че времето не ни е чуждо и ни изглежда “добре познато”, съвсем не означава, че го разбираме. Нашето предварително познание за времето не навлиза в неговите дълбини, а само докосва повърхността, най-бледата му външност. Съзнанието за време го приема за факт, с който трябва да се “съобразяваме”, но не отива по-нататък и не се задълбочава в неговата тайна. Когато обаче ни запитат А що е време?, почти нищо не можем да кажем: мълчанието е нашият отговор. Тази необичайна и изненадващо понятна философска книга “поглежда” в скритото “зад” мълчанието ни – за времето, живота, свободата.
2 коментара:
Във връзка с това анализ на Добри Божилов:
Емигранти, върнете поне децата, не ги правете утайката на тамошното общество...
България е по-образована от Великобритания. Това този път не е теза на автора на тази статия, макар той да го говори непрекъснато. Мнение на високопоставен професор, съветник в ЕК. Българчетата мечтаят за реална работа, докато британчетата - да са известни...
Сега вече коментара на Великия ум - образованието е ключова инвестиция за бъдещето. Който има добро образование има бъдеще. Причината Англия да изостава е проста. Там надеждно е образованието в частните училища. То е горе долу равно, или леко изоставащо от българските държавни училища. В държавните училища в Англия е пълна катастрофа - отглеждат предимно наркомани и лентяи. Това е формално образование, което няма нищо общо с патриархалната традиция на българина към образованието. Казано по-просто, плебсът в Англия, а и на запад по принцип, е оставен неграмотен, прост и воден от първични инстинкти. Нормално е образованието само на елита, което е скъпо.
България е може би единствената страна в света, където образованието е изградено отдолу нагоре, и дори без държава. Навсякъде е изградено отгоре надолу. Но тук хората сами си го направиха - с училищата, учителката в селото, децата да учат. Това преди да имаме държава. Тази традиция е в основата на изключително успешния ни образователен модел.
Един съвет към българската емиграция - ако не се върнете вие, поне върнете децата. Да ги гледат баби и лели тук, но да учат тук. Не ги превръщайте в боклука на страната, в която сте отишли. Нека се изучат добре. Вие тук сте се изучили и затова ставате за нещо. Ставате повече от връстниците си, изучени там. Затова имате предимство.
Добри Божилов
28-01-2014
http://www.komentari.com/index.php?option=com_content&view=article&id=2612:2014-01-28-10-38-25&catid=19&Itemid=128
Как пък глупостите на Божилов попаднаха и тук като "цитати"?! :-( Аман от тази напаст: той е плямпало, което е по-зле от Вучков даже...
Публикуване на коментар