Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

събота, 23 август 2014 г.

За участие в представянето на 25 годишнината на свободна България по БНТ



Здравейте!


Изпращам своя поредица от есета, изцяло отговарящи на темата, които са обединени под общото заглавие ПРЕЖИВЯНОТО В ЕРАТА НА КОМУНИЗМА. Между другото преди няколко години написах книга, включваща други мои лични истории от онова време, истории, които отговарят на целия период на т.н. "преход"; тази книга излезе под заглавието СТРАСТИТЕ И БЕСОВЕТЕ БЪЛГАРСКИ и има подзаглавие "Кратка психологическа история на съвременна България". Тъй че по темата на вашите предавания съм писал доста; темата ми е твърде близка. Смятам, че истината за преживяното трябва да бъде съхранена в своя чист вид, без примесите на лъжата - и предадена на младите, които нищичко не знаят за това време понеже не са го живели.

Желая успех на чудесната идея за такива необходими предавания!

С поздрав: Ангел Грънчаров

Търсете по книжарниците забележителната книга на философа Ангел Грънчаров ПРЕСЛЕДВАНЕ НА ВРЕМЕТО: Изкуството на свободата, изд. A&G, 2003 г., разм. 21,5/14,5 см., мека подвързия, ISBN 954-8945-88-6, 280 стр., 8.00 лв. Книгата говори за “нещо”, което е близко на всеки един от нас: времето. Тя се опитва да ни насочи към чисто човешкото в него, към неговата ценност за човека. Това, че времето не ни е чуждо и ни изглежда “добре познато”, съвсем не означава, че го разбираме. Нашето предварително познание за времето не навлиза в неговите дълбини, а само докосва повърхността, най-бледата му външност. Съзнанието за време го приема за факт, с който трябва да се “съобразяваме”, но не отива по-нататък и не се задълбочава в неговата тайна. Когато обаче ни запитат А що е време?, почти нищо не можем да кажем: мълчанието е нашият отговор. Тази необичайна и изненадващо понятна философска книга “поглежда” в скритото “зад” мълчанието ни – за времето, живота, свободата.

Няма коментари: