Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

понеделник, 13 октомври 2014 г.

Убедителният отговор на въпроса защо украинците обичат американците



Абонирайте се! Подкрепете свободната мисъл и свободното слово в България тъкмо когато те са в страшна немилост!  (Забележка: Можете да получавате броевете на в-к ГРАЖДАНИНЪ за 2011 г. ако пишете на имейл angeligdb [@] abv.bg)

6 коментара:

Анонимен каза...

Рядко в историята има случаи съседни народи да се „обичат“, защото обикновено има какво да делят. Българите например явно не горят от любов към турци, гърци или сърби и има защо. Само че българите нямат нищо против португалците или американците, понеже исторически нищо не са делили. А пък към корейците или индонезийците нямат никакво отношение. Също както, предполагам, парагвайците нищо не мислят за непалците или обратно. А дали обстоятелството, че един народ не е убил представители на друг народ, вече е основание за „любов“, е повече от съмнително. Чилийците не са убили никакви българи, но следва ли от това, че българите трябва да ги „обичат“?

Ангел Грънчаров каза...

Разсъждавате като типичен дървен "философ", наистина ли не схванахте смисъла, скрит в тази история?! Не си ли давате сметка, че такива неща не бива да се схващат буквално, щото в буквалисткото разбиране всъщност имаме неразбиране, смисълът ни се изплъзва?!

Анонимен каза...

Това е безпристрастен, обективен философски и логически „анализ“ или дисекция на горното твърдение, а всичко останало са емоционални изблици, достойни за човек от улицата, но не за философ, защото много подобни уж „остроумни“ и „духовити“ твърдения при по-внимателно вглеждане не издържат критика.

Разбира се, тук идеята е да се покаже колко“добри“ са американците и колко „лоши“ руснаците, но както виждаме, обосновката е несъстоятелна. Впрочем „пиндосите“ – за да използваме този „новоруски“ израз – не са убили и никакви руснаци, напротив, Русия и Америка във всички важни войни са били съюзници. Докато руснаци и българи във всички важни конфликти са били противници.

Само че аз мисля, че все пак трябва все пак да се прави разлика между руския народ и руските управници. Руският народ сам по себе си не е непременно антиамерикански настроен. Вярно, пропагандата на Кремъл му въздейства и в момента антиамериканските нагласи в Русия доминират – за разлика отпреди 1991, когато въпреки или именно поради комунистическата пропаганда съветският народ не беше против Америка, - но не знам дали до степен руснаците днес да желаят гибелта на Америка, което обаче е целта на руското ръководство. Така че Западът трябва да помисли за някаква пропаганда сред „обикновените“ руснаци, които според мен поне потенциално не са така антизападно настроени, както се мисли.

Bacho Кольо каза...

Не знам кой измисли и разпространи тази тъпотия "пиндоси"?!?Всеки който е имал щастието да посети САЩ знае колко дружелюбни, открити и прями хора са американците.
Интересно с какво са се провинили обикновените американци, че през последните 30 години военните и политическите им ръководители са такива олигофрени?

Ангел Грънчаров каза...

Тази ли е най-новата опорна точка на Масква, Колю? :-) То пък руснаците имаха късметя все екъллии да им бъдат водачите, особено дядя Путин :-) Акъл та отвсякъде тече :-)

Анонимен каза...

Бачо Кольо за съжаление е прав, американците, но и целят Запад нямат особен късмет с лидерите си през последните 30-40 години. Основната причина за това е, че тези общества преживяват духовен упадък поради своето високо материално развитие, т.е. понеже са потребителски общества. Парадоксално, но високият материален стандарт и комфорт не са нещо непременно добро за човека. Хората, които днес живеят в САЩ и Западна Европа, не са хората, които са изградили тези общества, а изнежени от консумация дегенерати.

А руснаците нямат късмет с лидери най-малко от 1917, а според мен и отпреди това, понеже и Николай Втори едва ли може да бъде еталон за владетел. Формално качеството на руските политически елити днес е по-високо от това на западните елити, само че руснаците са впрегнали своите сили не в това да донесат на човечеството мир и свобода, а нещо съвсем друго. Самите те, разбира се, продължават да вярват, че са авангард на човечеството.