Днес чух нещо, което ми прозвуча ако не убедително, то поне достатъчно остроумно или духовито, което може би е по-важното: думата "ром" идела от думата романтика, употребява се за обозначаване на съответната етническа група понеже нейните представители (циганите) били с романтични души и затова обичали да живеят романтично. Има голяма доза истина в това твърдение, нали така, ромите са романтични натури, обичат романтиката, заедно с неотделимата от нея свобода.
Апропо, оказа се, че никой не знае как е произлязла думата ром в този смисъл, другият смисъл, другото й значение, като алкохолно питие, в случая засега не ни интересува; ако някой може да обясни, ще му бъда благодарен.
Търсете по книжарниците книгата на философа Ангел Грънчаров СТРАСТИТЕ И БЕСОВЕТЕ БЪЛГАРСКИ (с подзаглавие Кратка психологическа история на съвременна България), изд. ИЗТОК-ЗАПАД, 2008 г., 320 стр. Хронология и феноменология на случилото се след 1989 година, както и вникване във факторите, които определят нашата национална съдба. Книга за нашите лутания по пътищата на свободата, за раждането и пътя на младата българска демокрация, за това какви сме ние, съвременните българи, книга за пропилените ни шансове и за покрусените ни надежди. Но това е една въпреки всичко оптимистична книга, която ни казва, че от нас, гражданите, зависи всичко: ако сме мизерни духом, няма как и да не живеем в бедност. От нашите ценности зависи съществуването, живота ни. Духовната безпътица поражда историческите, пък и сегашните ни нещастия. А растежът на нашите сили - и като индивиди, и като нация - тръгва от освобождаването на съзнанията ни от ония коварни скрупули и дефекти, заради които толкова сме си патили - и за които сме платили тежка цена.
1 коментар:
Не.
Публикуване на коментар