"Намерих един град от изпечени тухли и ви завещавам един цял град от мрамор!", изрича 75 годишният римски Император Гай Юлий Цезар Октавиан Август (Gaius Iulius Caesar Divi filius Imperator, Caesar Divi Filius Augustus) на предсмъртното си легло и който точно на днешната дата преди 2000 г. умира в южноиталиянския пристанищен град Нола, Кампания. Управлява Римската империя 41 години — от 27 пр.н.е. до своята смърт през 14 г. от н.е.
С думите си Император Август обаче няма предвид промяната на архитектурата на град Рим, а реформирането на едно разцепвано от перманентни граждански войни и властолюбци държавно управление в една стабилна и благоденстваща империя. Известен още като големият реформатор, на чието име е именуван месец Август от годината.
Написа: Stoyan Dermendjiev
ДОБАВКА: Светоний е отделил достатъчно място в своето изложение за Август, където описва някои негови особености. Октавиан използвал обикновена храна. Обичал груб хляб, влажно сирене, малки рибки и зелени смокини. Не пиел много вино. Наричал се „любимец на Аполон“ и всячески подчертавал връзката си с това божество (в т.ч. построява нови храмове на Аполон, както и сече монети с неговия образ).
Октавиан е автор на много прозаически съчинения, някои от които четял пред приятели или публика. Някои от тях са „Възражения на Брут за Катон“, „Поощрение към философията“ и „За своя живот“ в 30 книги, довършено само до Кантабрийските войни. Автор е и на поезия – книгите „Сицилия“ и „Епиграми“, която в по-голямата си част е съчинена докато се къпел в банята. В речите си използвал доста вулгаризми и диалектни думи, вместо литературен изказ. Светоний казва още, че като пишел не разделял думите и не правел преноси. Тъй като се жени за Ливия докато тя е в 6-я месец на своята бременност и след 3 месеца се ражда Децим, после преименуван в Друз, всички в Рим са убедени, че истинския баща на бебето е самия Октавиан. Оттам станала известна фразата: „На щастливците и децата се раждат на 3-я месец“.
Изглежда Октавиан е вярвал в суеверия. При гръм и мълнии изпитвал необичаен страх, затова и винаги носел със себе си за защита от тях тюленова кожа. Придавал голямо значение и на съновиденията.
Няма коментари:
Публикуване на коментар