Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

понеделник, 19 януари 2015 г.

Това да не е някаква нашенска бюрократично-"демократична" баронмюнхаузенщина?



Продължавам серията "Из проектозакона за образованието", Обществените съвети

Проектозаконът създава така наречените Обществени съвети към всяко училище. В чл. 263(2) се казва, че Общественият съвет е инструмент за граждански контрол. Понятието граждански контрол предполага контрол, упражняван от независима от властта гражданска структура. Колко независим от властта е Общественият съвет? Той работи по условия и ред, уредени с правилник на министъра на образованието (Чл. 268). Неговият състав не се определя от гражданите, а от закона (Чл. 264 (1) ). Съставът не е чисто граждански, а включва и представители на институциите, които ще бъдат контролирани; на заседанията участва дори самият директор на училището (чл. 266(1)) – т.е. изпадаме в ситуация институционалните служители да контролират сами себе си. „Независимият” орган за граждански контрол се свиква не от друг, а отново именно от директора.(Чл. 264 (2), 266(3)). Чл 265(1) дори задължава гражданския контрол колко пъти в годината да се свиква с цел упражняване на независимия си контрол.

(Следва продължение по тази тема)

Написа: Gayane Minassian

Абонирайте се! Подкрепете свободната мисъл и свободното слово в България тъкмо когато те са в страшна немилост!  (Забележка: Можете да получавате броевете на в-к ГРАЖДАНИНЪ за 2011 г. ако пишете на имейл angeligdb [@] abv.bg)

Няма коментари: