Велислав Алтънов: Яко, г-н Грънчаров! Прощавайте за жаргона, но не се сдържах. Русофили, къде сте да коментирате някои "кофти" резултати на американската окупация в Япония - и далеч по-"цветущото" развитие на хората при Съветско-руска окупация?!?
Абонирайте се! Подкрепете свободната мисъл и свободното слово в България тъкмо когато те са в страшна немилост! (Забележка: Можете да получавате броевете на в-к ГРАЖДАНИНЪ за 2011 г. ако пишете на имейл angeligdb [@] abv.bg)
11 коментара:
Това е ясно и никой не го оспорва, друг подобен пример бяха ГДР и ГФР, но истината е, че дори Япония не е демокрация според европейските разбирания. Единственият успешен модел на наложена от Америка и функционираща демокрация остава Германия след 1945, която има една от най-добрите политически системи на света, в някои отношения по-стабилна и ефективна дори от англосаксонската. Всичко други опити на Америка да донесе свобода и демокрация в пустините и джунглите са провалиха и доведоха само до излишно хабене на ресурси и отслабване на Америка. Явно за неевропейски общества е много трудно или невъзможно да възприемат съвременната либерална демокрация. Виждаме, че дори страни като България, за която няма никакво съмнение, че принадлежи към европейската цивилизация, вече цели 25 години не може да достигне някакво приемливо равнище на демокрацията, та ЕС все още я наблюдава.
Това са кагебистки глупости, изсмукани от пръстите. Има национални особености на демокрацията и на свободата, но това не значи, че Япония не е демократична страна или пък че стремежа на народите към свобода и демокрация е напразен, другарю дежурен кагебист, тия на мен не ми ги пробутвайте, просто няма как да стане така подобни умствени фалшификати при мен да виреят...
Япония е доста по-демократична и успешна държава от кочинистан
"Това са кагебистки глупости ..."
Не, не са изсмукани от пръстите. Прост има национални особености, драги ми Грънчаров. И най-хубавата дреха не става на всекиго. И за това само в Германия проработи "американският държавен модел". Но, обърни внимание - не е абсолютно копие. Германия не е президентска република, а това е съществена разлика. Проработи, защото там живеят германци. Тук не проработи не заради КГБ, а защото живеят българи. Малка разлика, ама съществена. Жалко! Парпулов
Да, това е голяма тема, но с Ангел Грънчаров явно е трудно да се дискутира разумно и спокойно, понеже той страда от един вид параноя и навсякъде съзира дългата ръка на КГБ.
Разбира се, че има национални особености и Ангел Грънчаров като „народопсихолог“ не се уморява да го повтаря, но когато не му отърва като тук, изведнъж се оказва, че няма такива. Демокрацията в модерния й вид е европейско или по-точно англосаксонско и скандинавско, отчасти холандско и швейцарско изобретение. Другите страни само копират този модел повече или по-малко успешно. По света днес има много демокрации, но повечето извъневропейски демокрации са само формални демокрации.
Въпреки националните особености обаче една страна като България със сигурност щеше да има по-добра демокрация днес, ако не беше намесата на КГБ. Германската демокрация след 1945 се установява в съвсем различни условия – в условията на западна ОКУПАЦИЯ на страната. Мога да Ви уверя, че ако България през 1989 беше окупирана от Америка, днес щеше да изглежда може би не като Швейцария или Швеция, но доста различно. Аз бих казал, че проблемите на България идват 80% от руското влияние и 20% от националните особености.
Всяко второ Ваше изречение противоречи на по-предишното, прочетете си и помислете поне малко. :-) Не е работата да ме учите мен как е правилно да мисля, постарайте се да не се излагате чак толкова - щото си личи, че се объркахте така, че вече сам не знаете какво точно искате -или какво мислите...
Вижте, в Германия не стана така, както го започнаха американците. Там през 1968 година имаше масови студентски вълнения, които доведоха до съществени политически промени. Политиците разбраха, че трябва да се съобразяват с общественото мнение и с това какво минало имат. В България, да се надяваме,(въпреки, че аз не се надявам) това предстои. Парпулов
И Германия, и Япония, и Южна Корея са все американски творения в днешния си съвременен вид. Разбира се, значение има и човешкият материал, но американците със сила ги принудиха да поемат по пътищата на свободата - и затова тия народи постигнаха толкова много...
"американците със сила ги принудиха"
Не, това не е вярно!
Америка даде възможност на тези народи да потърсят нови пътища за собственото си развитие. Ефективна лустрация в Германия не бе извършена от тях, макар, че я окупираха. Такава се извърши след 1968 г. Те не можаха да накарат японците да се откажат от монархията. Успешен модел на модерна просперираща държава от Азиатски тип беше създаден от Чан Кайшъ на остров Тайван още в 1949 г. Той послужи за образец на континентален Китай и след това на Виетнам. Къде са тук американците?
И на нас ни бе даден шанс да поемем по нов път, но ние го пропуснахме и то не заради силното влияние на КГБ в България, а заради липсата на необходими за това качества, уважаеми г-н Грънчаров! Това което направи немската младеж, няколко млади поколения* в Япония, ние вече не можем да направим. Нашата младеж (повече от 1,5 милиони души), вече от десетилетия е извън страната! Тя се оформи като "българи" само по място, където живеят (все още, но до кога ли?) техните родители. Децата им са българчета, колкото чернокожите в Щатите са африканци! Не мога да ги обвинявам, защото родината им не им предложи нищо друго, освен разочарования, за което сме виновни всички ние, които позволихме да стане така! КГБ използва стремежа ни да оцеляваме, "но не може да се оцелява на всяка цена, защото свободата няма цена" – Стефан Цанев.
И сега търсим кой ни бил виновен - едни викат КГБ, други ЦРУ и НАТО, трети, че сме били в Османската империя!
Просто да се чудиш от такава липса на самокритичност!
Парпулов
* В годините след II-рата Световна война няколко млади поколения в Япония са толкова ангажирани професионално, че не намират време да създадат собствени семейства. Този феномен е показан във филма "Един уморен мъж".
Г-н Парпулов, прав сте, но пропускате следното обстоятелство: Америка (и Англия) първо с военна сила принуди японци и германци да се откажат от предишните си табиети, след това им постави условия (правила) и очерта границите на бъдещото им развитие; не ги е питала искат ли демокрация или не, наложи им го - дори и да не са го искали. (Те и сега мнозинството от руснаците не искат свобода, нали така?) Друг е въпросът, че семето на свободата покълна и в Германия, и в Япония. И те вече не са заплаха за света. Прочее, и Тайван без американската подкрепа щеше да бъде комунизиран, Америка създаде нужните условия Тайван на стане това, което е. (За Южна Корея се отнася същото.) Темата е голяма, интересна, важна, вълнуваща, ето, аз Ви поканих да дойдете в предаването %"На Агората..." по ПО-тв, Вие на няколко пъти обещавате, но не си изпълнявате обещанието; на мен вече ми е неудобно да Ви каня... както и да е, това пак е свързано с нашия национален характер и с това защо свободата и демокрацията у нас, уви, не виреят...
Не съм Ви обещавал, защото, ако беше така, щях да дойда там в уреченото време. Има обстоятелства, които са ми попречели да поема такъв ангажимент и Вие го разбирате, нали? Но, никой нищо не е загубил от това, защото моите схващания за държавното устройство на България, се различават доста съществено от Вашите.
Желая ви успех в днешното предаване "На Агората"!
Парпулов
Публикуване на коментар