Избирателите във Великобритания (и особено в Англия) дадоха шанс на Камерън да продължи реформите. И го задължиха и да "доведе" макроикономическото възстановяване до домовете на обикновените хора, което не се случи в първия мандат. Мъдро решение на гражданите и огромна отговорност за премиера.
Тежък разгром за примитивния шовинизъм на Фараж и загуба на левия популизъм на Милибанд.
Трудни времена предстоят за единството на ЕС и на самото Обединено кралство, защото Консерваторите трябва да отговорят на доверието на националистите, които ги предпочетоха пред UKIP, a SNP да защитят огромното доверие на шотландците и новата си роля на основна опозиционна сила.
И не на последно място - изборите във Великобритания стабилизират, вместо (както някои очакваха) да разклатят западния геостратегически съюз.
Написа: Радан Кънев
Търсете по книжарниците книгата на философа Ангел Грънчаров СТРАСТИТЕ И БЕСОВЕТЕ БЪЛГАРСКИ (с подзаглавие Кратка психологическа история на съвременна България), изд. ИЗТОК-ЗАПАД, 2008 г., 320 стр. Хронология и феноменология на случилото се след 1989 година, както и вникване във факторите, които определят нашата национална съдба. Книга за нашите лутания по пътищата на свободата, за раждането и пътя на младата българска демокрация, за това какви сме ние, съвременните българи, книга за пропилените ни шансове и за покрусените ни надежди. Но това е една въпреки всичко оптимистична книга, която ни казва, че от нас, гражданите, зависи всичко: ако сме мизерни духом, няма как и да не живеем в бедност. От нашите ценности зависи съществуването, живота ни. Духовната безпътица поражда историческите, пък и сегашните ни нещастия. А растежът на нашите сили - и като индивиди, и като нация - тръгва от освобождаването на съзнанията ни от ония коварни скрупули и дефекти, заради които толкова сме си патили - и за които сме платили тежка цена.
Няма коментари:
Публикуване на коментар