Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

сряда, 10 юни 2015 г.

Новият закон за образованието страда от еклектика, от безпринципност и от лош консерватизъм: консервира най-лошото в системата, а новото е съвсем нежелано



ДЕПУТАТИТЕ РЕШИХА: РОДИТЕЛИТЕ ТРЯБВА ДА УВАЖАВАТ УЧИТЕЛИТЕ

Вече освен учениците, и родителите ще трябва да уважават учителите. Това приеха депутатите от образователната комисия в парламента при гласуването на второ четене на текстове за промени в Закона за предучилищното и училищно образование, предаде Дарик радио. Според председателя на комисията Милена Дамянова това предложение е добро. Предложението на колегата от Реформаторския блок доц. Великов беше изрично да се посочат и родителите. Мисля, че това е добро предложение. Разбира се, текстът, записан в закона в този си вид като разпоредба, има препоръчителен характер. Сами разбирате, че няма как да се докаже неспазването на тази разпоредба. Ако вече става въпрос за драстични случаи, там има други закони - Наказателен кодекс и други, по които даденият човек подлежи на различни наказания. Но мисля, че един такъв запис е необходим, защото това е сигнал към всички нас, че учителската професия заслужава уважение", каза Милена Дамянова.

От АБВ поискаха мандатност на директорите. Депутатът Мариана Тодорова посочи, че има населени места, в които директори се задържат на поста по 30 години. Предложението за мандатност не беше прието на второ четене.

Сред предложението на депутатите от ГЕРБ е вместо мандатност на директорите на училища, те да бъдат атестирани и ако резултатите са лоши, да се прекратяват трудовите отношения с директора.

Прието беше учителите да получават по десет заплати при пенсиониране. Според Милена Дамянова това е разумно предложение.

Написа: Венцислав Крумов

Търсете по книжарниците забележителната книга на философа Ангел Грънчаров Преследване на времето: Изкуството на свободата, . изд A & G, 2003 г., разм. 21,5 / 14,5 см, мека подвързия, ISBN 954-8945-88-6, 280 стр, 8.00 лв... Книгата говори за "нещо", което е близко на всеки един от нас: времето. Тя се опитва да ни насочи към чисто човешкото в него, към неговата ценност за човека. Това, че времето не ни е чуждо и ни изглежда "добре познато", съвсем не означава, че го разбираме. Нашето предварително познание за времето не навлиза в неговите дълбини, а само докосва повърхността, най-бледата му външност. Съзнанието за време го приема за факт, с който трябва да се "съобразяваме", но не отива по-нататък и не се задълбочава в неговата тайна. Когато обаче ни запитат А що е време? почти нищо не можем да кажем: мълчанието е нашият отговор. Тази необичайна и изненадващо понятна философска книга "поглежда" в скритото "зад" мълчанието ни - за Времето, живота, свободата.

Няма коментари: