Референдумът, проведен по инициатива на Алексис Ципрас, се превърна в ярък пример за масово умопомрачение. Умелата обработка на общественото съзнание с методи, напомнящи колективна хипноза, може да доведе на власт безсъвестен демагог. Това пише прочутият латиноамерикански писател, носител на Нобелова награда Марио Варгас Льоса в коментар за испанския вестник "Ел Паис".
Лятото на 1926 г. Томас Ман и неговото семейство са на почивка в местността Форте дей Марми. Фашизмът е в самия си разгар и речите на Бенито Мусолини се транслират в цяла Италия. Въз основа на тези спомени и възникналият през това десетилетие в Европа /включително и в Германия/ интерес към хипнозата, спиритизма и окултните науки като цяло авторът на "Вълшебната планина" е написал разказа "Марио и вълшебникът", публикуван през 1930 г. Литературоведите винаги са виждали в него алегория на омайващото влияние на харизматичните лидери от типа на Хитлер и Мусолини върху народните маси, които, подавайки се на речите на вождовете, се отричат от собствените си убеждения и сляпо следват техните безумни лозунги.
Великолепният и елегантен разказ допуска множество тълкувания и освен това представлява политическа притча, от която ви настръхват косите на главата. В малкото селце Торе ди Венере, разположено на брега на Тиренско море, се играе представление, по време на което илюзионистът и хипнотизатор Чипола, злобен, отблъскващ и уродлив, но едновременно с това притежаващ непреодолима психическа сила, подчинява на волята си цялата аудитория, като се гаври и я унижава чудовищно.
Политическият подтекст на "Марио и вълшебникът" е толкова актуален, все едно целият свят е наводнен от харизматични диктатори. В наши дни фокусникът Чипола се превъплъщава не само във фашистките и комунистически вождове, но и в доброжелателни на пръв поглед демократични ръководители, победили честно на изборите и способни, благодарение на своята сила на внушение, да правят на глупаци собствените си народи, лишавайки ги от здрав разум. С една дума, довеждайки ги до крах...
... Без съмнение, умелата обработка на общественото мнение, която напомня на колективна хипноза, може да доведе на власт всеки безсъвестен демагог както в условията на демокрацията, така и при диктатура. Но икономическите проблеми не могат да се решат с помощта на чудодейни рецепти или хипнотизатори. Начинът за излизането от кризата е само един, и по него тръгнаха Португалия, Испания и Ирландия, оказали се на ръба на катастрофата. Днес те излизат от това тежко изпитание. Тяхната икономика отново набира обороти, тези страни привличат инвестиции, възстановяват международното доверие. Рано или късно, но именно този път ще трябва да избере гръцкият народ след като разбере, че вълшебниците и лъжепророците, на които се е доверил, са тласкани единствено от жаждата за власт и са неспособни да решат каквито и да било проблеми. Прочети ДО КРАЯ
КРАТЪК МОЙ КОМЕНТАР: Това наистина е чудесен текст, обясняващ превъзходно не само феномена "Ципрас", но и нашенския феномен "Бойко Борисов". Затова ви съветвам непременно да го прочетете. Много поучителен е този текст на мислителя Льоса.
Търсете по книжарниците книгата на философа Ангел Грънчаров БЪЛГАРСКАТА ДУША И СЪДБА (с подзаглавие Идеи към нашата философия на живота, историята и съвременността), , 12.00 лв., изд. ИЗТОК-ЗАПАД, 2007 г., разм. 20/14 см., мека подвързия, ISBN 978-954-321-375-7, 354 стр. Книгата е новаторски опит за по-цялостно представяне и описание на битуващите в нашето съзнание исторически и "народопсихологични" комплекси, които определят и нашите реакции спрямо съвременните реалности на живота ни. Авторът търси смисъла, който се крие в случващото се с нас самите, изхождайки от предпоставката, че ясното съзнание за това какви сме като индивиди и като нация е основа на така необходимата ни промяна към по-добро. А този е залогът за бъдещия ни просперитет.
1 коментар:
Тема за дискусия на агората.
Чия е властта в една държава, която има демократична форма на управление, г-н Грънчаров ? Народът на Гърция категорично каза "НЕ" на исканията на ЕС. Парламентът категорично каза "ДА" на едни още по-тежки искания. От кого са избрани депутатите в този парламент? Кого представляват? С волята на кого се съобразяват? За каква върховна власт на народа става дума? По какво се различават политиците в България от тези в Гърция?
Публикуване на коментар