Психологически портрет на Янис Варуфакис Портретът е изготвен от Христос Ляпис, доктор по психиатрия от Атинския университет
За финансовия министър Янис Варуфакис мислех да пиша така или иначе и без да се бяха случили трагичните за нашето общество и икономика последствия от капиталовия контрол, тъй като случаят на патологичен нарцисизъм, който е по моята специалност, и като цяло неговото присъствие и политически ходове са пълни с поведенчески данни, съставляващи диагнозата Синдром на Хюбрис (крайна степен на гордост). Този синдром попада в полето на проучвания, в което си сътруднича с Психиатричната клиника на Университета „Тъфтс“ и професор Насир Геми.
Професорът е автор на бестселъра “A first rate madness”, в който изследва връзката между психиатричната патология и упражняването на власт на високо ниво. Заедно с лорд Оуен (бивш външен министър на Великобритания, психиатър по образование), който също е постигнал значителен успех със своите книги «Синдром на Хюбрис» и «Болни лидери във властта», те са пионерите в интердисциплинарната област „политическа психиатрия“ и „психология на историята“.
Пръв лорд Оуен въвежда в психиатричната класификация на болестите, но и в областта на обществените и политически науки, едно ново психиатрично явление, което нарича Синдром на Хюбрис, заемайки термина от старогръцки, където превишаването на мярката, високомерието и пренебрежителното отношение към божествените и човешки закони са нарича Хюбрис. (Прочети ДО КРАЯ)
КРАТЪК МОЙ КОМЕНТАР: Мен не ме вълнува този портрет ведно с диагнозата, отнесен за някакъв си там Варуфакис, а ме порази доколко изброените симптоми дума по дума отговарят на поведението на едно друго лице, което обаче е много значимо за съдбата на България, а именно Бойко Борисов. Примерно терминът „арогантна некомпетентност“ (“Hubristic incompetence”) асоциация с чие поведение ви навява? Прочетете и останалите изброени признаци и описания на конкретните симптоми и ще откриете поразително съвпадение, дотам, че сякаш този текст не е писан за някакъв си там Варуфакис, а за един съвършено друг политик, който, уви, е свързан в ситуацията в клетата ни майка България.
Търсете по книжарниците забележителната книга на философа Ангел Грънчаров ТАЙНСТВОТО НА ЖИВОТА: Въведение в практическата философия, изд. ИЗТОК-ЗАПАД, 2006 г., разм. 20/14 см., мека подвързия, ISBN-13: 978-954-321-246-0, ISBN-10: 954-321-246-5, 317 стр., 10.00 лв. Авторът тръгва от простия факт, че човекът е живот, че ние сме живи и влюбени в живота същества, от което следва, че по никой начин не бива да му изневеряваме: да си мислим, че сме “нещо повече от това”, че сме “нещо повече от него”. Но човекът е и разбиращо същество, което значи, че не се задоволява с “простата даденост” на непосредствения живот, а непрекъснато търси смисъла, неговата ценност за нас самите. Оказва се, че ние живеем като че ли само затова непрекъснато да търсим себе си, което, от друга страна погледнато, означава, че постигаме себе си само когато свободно “правим” себе си, своето бъдеще, а значи и съдбата си. Пътят на живота у човека изцяло съвпада с пътуването към самия себе си, от което не можем да се откажем...
Няма коментари:
Публикуване на коментар