Получих следното съобщение от моите приятели Ваня и Жак Асса, придружено с една... българска народна приказка; понеже в него се поставя интересен казус, свързан с тълкуване и постигане на верния смисъл на едно литературно произведение (каквото е народната приказка), то го публикувам в моя предимно образователен и възпитателен блог, надеждата ми е че повече хора ще се включат в решаването на тъй поучителния проблем от тъй престижната в наше време литературна наука:
Ангеле, пускам ти един файл с народна приказка с поука за лошите думи по твой адрес. Отдолу сме написали два въпроса. Тъй като се съмняваме в интелигентността на адресата на приказката, ти можеш от твое име да й помогнеш в разтълкуването й. Можеш да пишеш, че приказката сме ти я изпратили аз и Жак заедно с въпросите. Като отговор на твоето открито писмо (виж: Безценният възпитателен опит на ПГЕЕ в Пловдив следва да се разпространи в цялата система на толкова човеколюбивото ни иначе, ала въпреки това многострадално родно образование!).
МЕЧКАТА И ЛОШАТА ДУМА
Българска народна приказка
В една гора, в една пещера, имало малки мечета. Един човек отишъл веднъж за дърва. Едното мече се било закачило в едни храсти, мъчело се да се откачи. Човекът го видял, па му домиляло, откачил го от храстите и го занесъл в пещерата.
Мечката видяла това и рекла:
- Ти ми стори голямо добро. Хайде да се побратимим!
Човекът го било страх, ала какво да прави? Престрашил се и поговорил с нея. Когато да си тръгва човекът, уговорили се с мечката да се срещат и виждат в гората. И веднаж, при някоя следваща среща се целунали в уста, пък човекът не се стърпял и рекъл:
- Тю бе, посестримо, всичко ти е много хубаво, само това не струва, че ти бие дъхът на лошо!
Той не се сетил какво казва и не разбрал колко ще я заболи мечката от това. Домъчняло много на мечката, ала нищо не рекла, ами само навела врат и се примолила:
- Я ме удари с брадвата по главата, колкото можеш силно; ако не щеш, ще те изям.
Човекът се сбъркал и се мъчил всякак да измоли да не я удари. Най-сетне видял, че няма как, та я ударил с брадвата и й сторил дълбока рана. После се разделили.
Минало се време, човекът отивал пак в гората на онова място, но мечката не я видял дълго време. След години, веднъж я срещнал на друго място. Те се познали и здрависали. Когато да си тръгне човекът, мечката му рекла:
- Огледай ме, побратиме, има ли я още раната от оная година, когато те накарах да ме удариш?
Разгърнал човекът вълната на врата, раната била зарасла и нито белег нямало. Рекъл човекът на мечката:
- А бре, посестримо, то дори не се познава, че е имало рана!
- Видиш ли, побратиме, че раната заздравя и аз съм забравила где е била тя; ама лошата дума, дето ми рече тогава, няма да я забравя, дорде съм жива. - Тя - лошата рана - заздравява, лошата дума не се забравя.
ВЪПРОС от ПУСТОШТА: Дали учителка по български език и литература (която се занимава с административна дейност вместо с литература) би могла да разтълкува и осмисли поуките от народните приказки? И ако не може да ги осмисли, има ли около нея някой да й помогне?!
Освен това аз, Ангел Грънчаров, се чувствам длъжен отново да ви напомня, че нашият "български" Картаген е крайно време да бъде разрушен...
Няма коментари:
Публикуване на коментар