До Освобождението по българските земи друго, както се казва, може да няма, но има 1088 училища, защото през Възраждането е въпрос на престиж всеки град и по-рядко село да има свое училище, разбира се, малка сграда с 3-4 класни стаи. Децата учат основно „Рибния буквар“ на д-р Петър Берон – и буквар, и енциклопедия за непознати растения и животни, за произхода на кафето, за как се добива захарта и солта и други такива, и раздел по аритметика има, а и нравствени съвети в тоя „Рибен буквар“ има, като например „На другите не се присмивай, ами себе си гледай“ и „Ако излъжеш веднъж, не ти вярват втори път“…
В големите български градове пък в 50 училища цели 5 години учат основните дялове на науката. И три гимназии имаме – Априловската в Габрово, Пловдивската и Болградската (в Русия, в областта Бесарабия, населена с българи), а и едно търговско училище в Свищов имаме. В Елена пък Петко Славейков „лее“ даскали в своята „Даскалоливница“, т.е. подготвя учители, а заможни и уважавани от съгражданите си българи, занаятчийски еснафи (сдружения) и църковни общини управляват училищата, купуват учебници и пособия и на учителите плащат заплати – и всичко това за народния напредък… (Прочети ЦЯЛАТА СТАТИЯ)
Освен това смятам, че нашият "Картаген" - масовото българско безразличие спрямо истината и свободата! - е крайно време да бъде разрушен...

2 коментара:
Изключително вярно! Докато народа добрува и се образова демократично в Османската империя, вижте по същото време какво става в европейските „Даскалоливници“ - мрак, невежество, образователен авторитаризъм - веднага даваме за пример Италия, Германия, Испания, дори Скандинавието - комунизъм и потискане на свободата в образованието, науката и изкуството, за философията по-добре да не споменаваме! Ами САЩ - ужас!
Евгений Островски
През онова време, имаше качествени учители, а не като теб Грънчаров, тогава нямаше некадърници!
Публикуване на коментар