Един човек в блога ми ме запита:
Нормално ли е училищен директор да назначи учител само с висше-бакалавър, а човек с магистърска степен да не бъде приет? Това законно ли е, г-н Грънчаров?
На което отвърнах:
Законът в тъй приказната страна МУТРОЛАНДИЯ дава право на училищните директори такава власт, че ако искат дори... магаре могат да назначат за учител! Стига, разбира се, това магаре да е "от наште" ще го назначат без да им мигне окото!
Това, за жалост, е положението...
А някои говорят, че у нас били назначавали само... калинки! Леле, каква чудесна идилия цари в свидното ни отечество: пърхат някакви си там мили калинчици в тъй приказната, повтарям, страна МУТРОЛАНДИЯ?!
Освен това смятам, че нашият "Картаген" - масовото българско безразличие спрямо истината и свободата! - е крайно време да бъде разрушен...
Търсете по книжарниците забележителната книга на философа Ангел Грънчаров Преследване на времето: Изкуството на свободата, . изд. A & G, 2003 г., разм. 21,5 / 14,5 см, мека подвързия, ISBN 954-8945-88-6, 280 стр, 8.00 лв... Книгата говори за "нещо", което е близко на всеки един от нас: времето. Тя се опитва да ни насочи към чисто човешкото в него, към неговата ценност за човека. Това, че времето не ни е чуждо и ни изглежда "добре познато", съвсем не означава, че го разбираме. Нашето предварително познание за времето не навлиза в неговите дълбини, а само докосва повърхността, най-бледата му външност. Съзнанието за време го приема за факт, с който трябва да се "съобразяваме", но не отива по-нататък и не се задълбочава в неговата тайна. Когато обаче ни запитат А що е време? почти нищо не можем да кажем: мълчанието е нашият отговор. Тази необичайна и изненадващо понятна философска книга "поглежда" в скритото "зад" мълчанието ни - за времето, живота, свободата.
3 коментара:
Добре е да се знае обаче, че такава голяма власт училищните директори получават сравнително отскоро от около 25-30 години. Преди това има по-голям контрол над тях, поне по отношение на учителите. По времето на социализма кандидатите за работа в училище са разпределяни и назначавани на работа от комисии на регионалните инспекторати, в които решаваща роля са имали инспекторите по съответните учебни предмети и тогава един директор не е можел да назначава еднолично учителите .
Правилно ! Имахме ОБРАЗОВАНИОЕ преди 3О години .Да, ама умните избягаха в чужбина да учат и работят .
Другарко, преди 30 години имахме комунизъм, а комунизъм и образование са неща, които са несъвместими... досега си патим от това "образование" щото системата си остана непроменена, до ден днешен е чисто комунистическа. Комунизмът все още си се шири в "образователните" учреждения на България и се е разпищоли като никога досега!
Публикуване на коментар