Ако няма свободен пазар на идеи (свобода на словото!) истината не може да излезе наяве, а без нея гарантирано отиваме по дяволите.
Без свобода е невъзможна каквато и да било спонтанност, оригиналност, изява на талантите, духовна сила и нравствена смелост, а обществото ще бъде смазано от тежестта на колективната посредственост.
Истински свободен е онзи, който иска само онова, което може да направи и прави само онова, което иска. (Жан-Жак Русо) Прав ли е според вас?
Свободата се свежда до волята да правим онова, което би трябвало да желаем. (Монтескьо, Кант) Как пък ви звучи това?
Свободата не означава да имаш право да постъпваш неразумно, глупаво или грешно. Да вкарваш в правия път неразумната страна на своята природа не е тирания, а освобождение. Съгласни ли сте пък с това?
Освен това смятам, че нашият "Картаген" - масовото българско безразличие спрямо истината и свободата! - е крайно време да бъде разрушен...
Търсете по книжарниците книгата на философа Ангел Грънчаров СТРАСТИТЕ И БЕСОВЕТЕ БЪЛГАРСКИ (с подзаглавие Кратка психологическа история на съвременна България), изд. ИЗТОК-ЗАПАД, 2008 г., 320 стр. Хронология и феноменология на случилото се след 1989 година, както и вникване във факторите, които определят нашата национална съдба. Книга за нашите лутания по пътищата на свободата, за раждането и пътя на младата българска демокрация, за това какви сме ние, съвременните българи, книга за пропилените ни шансове и за покрусените ни надежди. Но това е една въпреки всичко оптимистична книга, която ни казва, че от нас, гражданите, зависи всичко: ако сме мизерни духом, няма как и да не живеем в бедност. От нашите ценности зависи съществуването, живота ни. Духовната безпътица поражда историческите, пък и сегашните ни нещастия. А растежът на нашите сили - и като индивиди, и като нация - тръгва от освобождаването на съзнанията ни от ония коварни скрупули и дефекти, заради които толкова сме си патили - и за които сме платили тежка цена.
Няма коментари:
Публикуване на коментар