Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

четвъртък, 15 април 2021 г.

Кои са нещата, в които си заслужава да вярваме?


14 април 2016 г. 
Споделено с: Публично
Публично
Загледах се днес в един филм, казва се "Уморените лъвове", американски, с Робърт Дювал, Майкъл Кейн, Хайли Джоел Осмънт, Кира Седжуик. Та там ме впечатли речта, която героят на Р.Дювал обичаше да произнася на момчета, които му се налагаше да възпитава, момчетата, които искат да станат мъже. Записах откъса от нея, който той казва на момчето, прозвуча ми много добре, има мъдрост в нея; и по тази причина ми се иска тия думи да стигнат и до читателите на списание HUMANUS:

Ако искаш да вярваш в нещо, вярвай. Няма причина да не вярваш в нещо само защото не е истина. Понякога нещата, които могат да са истина или не, са това, в което човек има най-голяма нужда да вярва. Че хората като цяло са добри. Че честта, храбростта и добродетелите са всичко. Че властта и парите, че парите и властта са нищо. Че доброто винаги побеждава злото. И искам да запомниш това: любовта, истинската любов не умира, запомни това, момче! Няма значение дали това е истина. Ще разбереш. Човек трябва да вярва в тези неща. Защото това са нещата, в които си заслужава да вярваш. Разбра ли?

ОБЯСНЕНИЕ: Горното ми го припомни Фейсбук тази заран, пак го публикувам, щото си струва.

Освен това смятам, че нашият "Картаген" - масовото българско безразличие спрямо истината и свободата! - е крайно време да бъде разрушен...




Търсете по книжарниците забележителната книга на философа Ангел Грънчаров ИЗВОРИТЕ НА ЖИВОТА: вечното в класическата и модерната философия, изд. ИЗТОК-ЗАПАД, февр. 2009 г., 520 стр. Книгата ИЗВОРИТЕ НА ЖИВОТА, външно погледнато, е систематичен курс по философия, в който обаче твърде експресивно се тълкуват и вечните въпроси, вълнуващи човешките същества на тази земя. Подобна форма, именно курс лекции по философия, осигурява на автора така потребната живост, непосредственост и свобода в общуването със съзнанието на читателя. През цялото време той се стреми да бъде близо и да не изневерява на ония неизбежни сърдечни трепети, благодарение на които човекът става човек – и личност, разбира се. Опитва се да приобщава съзнанието на читателя към така вълнуващата мисловност на непреходното, която именно е истинското богатство на човека.

Няма коментари: