Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

сряда, 22 септември 2021 г.

Искате ли да разберете как в днешно време спорят философите?


Колегата Иван Колев написа нещо в групата на Българско Философско общество. Ето това написа и го украси с кориците на въпросните учебници: 

Ivan Kolev, преди около 2 месеца: 14 за 4. 14 учебника за 4 години (2017-2021) 9 на хартия и 5 безплатни електронни на PDF. Благодарение на съавторите: Райчо Пожарлиев, Пламен Макариев, Розелина Найденова-Пириндева, Христо Стоев, Людмила Андреева, Ангел Стефанов, Доротея Ангелова, Росен Люцканов, Тодор Ялъмов, Георги Герджиков и Владимир Теохаров. 

Как реагирах аз се вижда от публикацията със заглавие (в блога ми): Кога българското образование ще излезе от тресавището на XVIII-XX-ти век и ще прескочи в XXI-вия век?. Там сложих своя коментар, провокиращ към дискусия. 

Да, обаче дискусия не се появи, щото колегата Колев първо изтри коментара ми, на второ място ме изгони от групата на Българско Философско общество! Нема що, постъпи като истински философ, с извинение! :-) Ето разговора ми с него по този повод, копирам го от Месинджъра: 

Ivan Kolev: Ангел, моля да не коментираш с негативизъм. Всички издателства бяха пуснали учебниците безплатно цялата минала година. Специално аз съм човека с най-много съавтори. Получавам най-малко и най-много дарявам за ученици, просто защото имам доходи извън философията по стечение на жизнени обстоятелства. Моля те дръж се прилично. 

Ангел Грънчаров: Какво неприлично има човек да пита? Аз пък познавам автор на учебник, който дето седне и дето стане се фали, че от хонорарите бил си купил неколко апартамента. 

Ivan Kolev: Двата конкурса "Философски филмов фестивал" и "Българският път" са изцяло финансирани от мои лични средства. 

Ангел Грънчаров: Давайте, пишете открито там, нека народът да чете и да мисли... Защо пишете тука?! 

Ivan Kolev: За други не отговарям. И не се интересувам от чужди доходи. Ако е за философия - да. Има конференции - всеки може да спори. 

Ангел Грънчаров: Е, не можете да отречете, че от учебниците се правеше хубав бизнес през 90-те години, вероятно и през двете десетилетия на този век... 

Ivan Kolev: Не сте запознат. Издайте и ще видите. 

Ангел Грънчаров: Особено когато авторите имаха стабилни връзки в МОН... Аз имам няколко издадени учебника... 

Ivan Kolev: Това не важи за философията. Там държавата не заплаща учебниците. Възможно е за учебниците на малките класове. 

Ангел Грънчаров: Но не съм търсил връзки в МОН да ми ги правят официални... аз си падам по неофициалните неща... 

Ivan Kolev: Но има конкурси - всеки може да участва. Не става с връзки. Има комисии от много хора. Не говорете така. 

Ангел Грънчаров: Е да де, има конкурси... но ги печелят все едни и същи общо взето хора, според това кой е министъра и кои има повече приятели сред министерските чиновници. Нали си спомняте, че се стигна дотам, че дори Боко уволни министъра Игнатов за подобни далавери... 

Ivan Kolev: Авторите на учебници по философия са десетки - вероятно 30-40 за последните 30 години. Преподавам сега и Методика - тъкмо правя един обзор. Като го завърша, ще го публикувам. Това е най-хубавото - огромното количество автори. 

Ангел Грънчаров: Верно, но са групирани в две-три компании (прятелски), и всичките са в топли отношения с МОН и с РУО-тата... 

Ivan Kolev: Не е вярно. В последните години са активни колеги от Варна и с Педагог 6 направиха много хубави учебници. Повечето май са учители. Учителите ги харесват, учениците - също. Въпрос на труд и талант. 

Ангел Грънчаров: Не знам дали сте забелязал, че държавата ни е пропита от корупция. Нали не искате да кажете, че МОН е нещо като остров на праведниците?! 

Ivan Kolev: Аз говоря за философията. Не искам да се говорят неверни неща за гилдията. Злепоставянето на колеги е морално престъпление. Понякога и легално. Вижте авторите на Педагог 6 и ще се убедите. Че са честни и способни хора. Нямат връзка със СУ. 

Ангел Грънчаров: Да, харесват ги учебниците, ама така Ви се чини. Не сте бил учител за да знаете как учениците НАИСТИНА възприемат учебниниците в днешно време. 

Ivan Kolev: Бил съм 7 години. 

Ангел Грънчаров: Но не в последното десетилетие-две... 

Ivan Kolev: Така е. Но сега съдя по дъщеря ми и племенниците. Нищо тревожно не виждам. Който иска да учи - учи и има полза. 

Ангел Грънчаров: Аз не твърдя, че авторите на учебници не са морални или не са талантливи, а казвам, че системата е прогнила от корупция... 

Ivan Kolev: Ако знаете конкретен случай - дайте сигнал в Прокуратурата. Не бива да се обобщава. 

Ангел Грънчаров: И наистина ли смятате, че философията се учи по учебник?! 

Ivan Kolev: Все едно някой да каже, че всички жители на Пловдив са корумпирани. Така не се говори. 

Ангел Грънчаров: Аз не съм полицай, че да давам сигнали до прокуратурата... 

Ivan Kolev: Гражданите така правят. Философията се учи сам, от учител, от учебник и от библиотека. 

Ангел Грънчаров: Не, преувеличавате, не зная защо си кривите душата. Нека да говорим честно. Как си обяснявате примерно това, че колегите Ви в СУ циркулират в куп университети, един се хвалеше, че бил професор в седем университета, точно колкото са дните в седмицата. Това не е ли печалбарство?! Гражданите не бива да вършат работа на полицаи и следователи... 

Ivan Kolev: Има разни хора. Аз нямам нито 1 лекция извън СУ за 34 години. За конкретния случай - нищо не знам. Ами ако има болни родители!? 

Ангел Грънчаров: Пак ми е чудно защо говорим тук, а не там, публично. Аз там поставих проблема, моля, реагирайте там... 

Ivan Kolev: Не споря по FB. Принцип. Има си конференции. Моля да се съобразите. 

Ангел Грънчаров: Каква е разликата къде точно човек спори? Вие с неучени хора, с простовати хора не спорите, така ли?! Изтрихте ли ми там коментара? 

Ivan Kolev: Да. Съдържа обиди. 

Ангел Грънчаров: Да де, ама не предвидихте това, че аз имам блог и мога да го публикувам и там... Също така нищо не пречи и тази наша тъй импулсивна дискусия да се появи публично... Да видят хората как хубаво спорим... 

Ivan Kolev: Хората трябва да се държат симетрично. Най-добре културно и прилично. Инак губят познати, приятели... 

Ангел Грънчаров: Който ми се обижда заради това, че съм казал честно какво мисля (истината винаги е благодатна!) не го ща нито за приятел, нито за познат даже... 

Ivan Kolev: Спонтанността не е оправдание. Инак всеки убиец ще има оправдание и всеки грубиян. Морално е само онова, което се върши от дълг. Кант 

Ангел Грънчаров: Ами пръв дълг на философите е да говорят истината, не да си кривят душите поради някакъв интерес. Просто гледам да си изпълнявам дълга. Прочее, точно по тази причина властващите ме изгониха от работа като преподавател и де факто ми отнеха правата да учителствам. Не зная дали сте чул нещо за тази история в своята академична кула от слонова кост... 

Да вметна и това: спонтанността е свобода. Премерените думи са сметкаджийство... 

Ivan Kolev: Това оправдава всеки масов убиец. Спонтанност на волята, но волята е практически разум. Само това е човешка свобода. Другото са склонности. Оправдава и корупторите, срещу които сте. Човек е свободен само защото има разум, а не просто спонтанност. Кант е свободен, а не Сталин. Сталин има влечения. 

Ангел Грънчаров: Не, грешите. И масови убийци, и корумпирани министерски чиновници, и лакомите за парички автори и издатели на философски учебници все действат неспонтанно, съобразявайки се некакъв извратен практически "разум"... :-) Те ако почнат да действат за миг от свобода или спонтанно, веднага щяха да се отвратят от това, което правят... 

Да, Сталин никога не е постъпил импулсивно, винаги е правил разни сметки, таман като авторите на вървежните и тъй харесвани от министерските чиновници философски учебници... 

Ivan Kolev: Не е вярно. Онова, което не може да стане всеобщо, не е морално задължително. Прочетете "Метафизика на нравите" на Кант. Излезе и на български. Има детайлен анализ. 

Ангел Грънчаров: Да казва човек истината наистина нема начин да стане всеобщо правило, щото все пак хората са поставени в този тукашен свят и повечето от тях са му подвластни, поради което и лъжат (включително и себе си)... Аз съм философ и съм чел Кант за първи път още в юношеските си години. 

Ivan Kolev: Кант е труден. Чете се цял живот. Проверете това за спонтанността. Има ясно обяснение. Класическо обяснение при Rawls - лекциите. 

Ангел Грънчаров: Значи не сте забелязъл колко аморални (несвободни) хора има наоколо, сред които и доста философи се подвизават... Вие, прочее, имахте възможността да се запознаете сега не с Кантовото, а с Ангел Грънчаровото разбиране за спонтанността и импулсивността... :-) И за свободата. Явно не сте разлиствал моите книги... 

... Вие изчезнАхте. Какво предпочитате: да върнете моя коментар там - или да публикувам в блога си целия ни тъй импровизиран спор тук?! 

Ivan Kolev: ... (Многоточието означава мълчание...)

Освен това смятам, че нашият "Картаген" - масовото българско безразличие спрямо истината и свободата! - е крайно време да бъде разрушен...







Абонирайте се! Подкрепете свободната мисъл и свободното слово в България тъкмо когато те са в страшна немилост!  (Забележка: Можете да получавате броевете на в-к ГРАЖДАНИНЪ за 2011 г. ако пишете на имейл angeligdb [@] abv.bg)

Няма коментари: