Освен това смятам, че нашият "Картаген" - масовото българско безразличие спрямо истината и свободата! - е крайно време да бъде разрушен...
Търсете по книжарниците книгата на философа Ангел Грънчаров СТРАСТИТЕ И БЕСОВЕТЕ БЪЛГАРСКИ (с подзаглавие Кратка психологическа история на съвременна България), изд. ИЗТОК-ЗАПАД, 2008 г., 320 стр. Хронология и феноменология на случилото се след 1989 година, както и вникване във факторите, които определят нашата национална съдба. Книга за нашите лутания по пътищата на свободата, за раждането и пътя на младата българска демокрация, за това какви сме ние, съвременните българи, книга за пропилените ни шансове и за покрусените ни надежди. Но това е една въпреки всичко оптимистична книга, която ни казва, че от нас, гражданите, зависи всичко: ако сме мизерни духом, няма как и да не живеем в бедност. От нашите ценности зависи съществуването, живота ни. Духовната безпътица поражда историческите, пък и сегашните ни нещастия. А растежът на нашите сили - и като индивиди, и като нация - тръгва от освобождаването на съзнанията ни от ония коварни скрупули и дефекти, заради които толкова сме си патили - и за които сме платили тежка цена.
5 коментара:
Е какво му е непонятното на картината? 18 век жената е обслужващ персонал, все още не е пълноценно същество (като човешки права) . Нормално е миналото да се символизира с бащата.
Тъй ли, таваришч? А майката с какво се символизира? Освен това кой ти казА, че за мъжа жената в 19 век не е важна? Излъгал те е...
Ех, Грънчаров... Кога ще се научиш да водиш нормален човешки разговор, без да се нахвърляш с обиди към този, дето не е съгласен с теб за нещо?
Не мога да се науча на нормални разговори, таваришч. Прав си. Нема да се и науча. Все са ненормални разговорите ми. Но къде е доказано, че нормалното и баналното е по-доброто? :-) Я кажи где видя обида, тъй тънкообидни ми анонимни мерзавецо?
Ех, Грънчаров... Щом за 70 години не си се научил на човешко общуване, оттук нататък нямаш шанс.
Публикуване на коментар