Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

събота, 15 април 2023 г.

Дали за да станем пълноправни граждани не трябва да се явяваме на... изпит?


Ето повода да поставя някои въпроси: 

Пламен Асенов, специално за Faktor.bg, цитиран от Мара Попович: Скоро четох подробно за живота на Сократ и попаднах на информация, която явно ми е убягвала досега. Великият философ е роден в Атина, (син на Софрониск, бел. моя, А.Г.) в еди-кой си дем (от дема Алопеки, бел. моя, А.Г.) – това ще рече квартал с местно самоуправление, нещо като днешните наши райони в големите градове. Когато навършва определена възраст обаче, Сократ, както и всички останали млади атиняни, се явява на специален изпит, за да получи... атинско гражданство и съответните права. Които вървят твърдо със съответните отговорности пред града и хората, да не забравяме. 

Това е изпит, свързан с познаване на правилата и законите на града, с познаването на боговете, със спазването на традициите и твоята лична готовност да работиш в полза на общността. 

Този изпит съвсем не е формален и то по една единствена проста причина – атиняните са хора достатъчно умни, за да знаят, че ако допуснат някой идиот да се меси в начина, по който те си нареждат живота, то животът им съвсем скоро ще започне да слиза на неговото идиотско ниво и ще се влоши драстично. 

Днешната демокрация е доказателство за извода на г-н Асенов най-вече у нас, но и в много други държави.

ВЪПРОСИ: 

Дали не е правилно и у нас който иска да стане пълноправен гражданин, т.е. да получи политически (и избирателни!) права, да трябва да се явява на специален изпит? 

До какво ли би довело в нашенските условия такова едно нововъведение? 

Дали няма пък да ни помогне да излезем от тресавището, в което сме се оказали? 

Дали по този начин българската демокрация пък няма да проработи? 


Дълги години ни управляваха най-лошите (простите и крадливите!); и тези същите сега продължават да пречат на харвардците, т.е. на способните да поемат властта, т.е. от охлокрация (власт на най-лошите!) да станем меритокрация, сиреч власт на способните, на кадърните, на заслужаващите да управляват.

ПОДКРЕПА: Become a Patron!

Освен това смятам, че нашият "Картаген" - масовото българско безразличие спрямо истината и свободата! - е крайно време да бъде разрушен...







Търсете по книжарниците книгата на философа Ангел Грънчаров СТРАСТИТЕ И БЕСОВЕТЕ БЪЛГАРСКИ (с подзаглавие Кратка психологическа история на съвременна България), изд. ИЗТОК-ЗАПАД2008 г., 320 стр. Хронология и феноменология на случилото се след 1989 година, както и вникване във факторите, които определят нашата национална съдба. Книга за нашите лутания по пътищата на свободата, за раждането и пътя на младата българска демокрация, за това какви сме ние, съвременните българи, книга за пропилените ни шансове и за покрусените ни надежди. Но това е една въпреки всичко оптимистична книга, която ни казва, че от нас, гражданите, зависи всичко: ако сме мизерни духом, няма как и да не живеем в бедност. От нашите ценности зависи съществуването, живота ни. Духовната безпътица поражда историческите, пък и сегашните ни нещастия. А растежът на нашите сили - и като индивиди, и като нация - тръгва от освобождаването на съзнанията ни от ония коварни скрупули и дефекти, заради които толкова сме си патили - и за които сме платили тежка цена.

Няма коментари: