
По училищата току-що са отворили избирателните секции. И цял ден ще чакат избирателите. Общо взето избирателят днес е на особена почит: цялата власт е в него. От него зависи кой ще бъде уполномощен да поеме властта. Кой ще се разпорежда с управлението на общите български дела - по този важен въпрос днес решава избирателят. "Негово величество избирателят" - така днес кандидатите за славата ни зоват. И мило ни гледат право в очите. Ласкаят ни. Искат да ни спечелят. Да завоюват доверието ни. Не е лесна тази работа, масовият български избирател е недоверчив. Нищо че по-голямата част от гласуващите не се нуждаят от особено убеждаване - те си знаят за кой ще гласуват отдавна. Но има и колебаещи се. При демокрацията те решават всичко. Затова и трябва да бъдат съблазнени. За тази цел у нас биват използвани всякакви средства. Не се церемонят. Макар че "грабнеш" един разочарован от всичко "гласоподавател" е доста деликатна работа.
Българската демокрация е млада, и, трябва да признаем, не е прокопсала кой знае колко. Поставена е на колене, издевателстват се над нея, извращават духа и принципите й. Много се спекулира с нея, опитаха даже думата да опошлят. Днес за мнозина у нас думата "демокрация" е лоша дума, е синоним на нещо нечестно и арогантно. Да го е страх човек да се нарече демократ. Думата демократ едва ли не вече е ругателна, обидна дума. Понеже много безскрупулни лъжци, демагози, амбулантни спекуланти, откровени мошеници се представяха за такива. И продължават да правят всичко за да опошлят самата дума, а също и да отвратят хората от демокрацията. Постигнаха го: днес от 40 до 60% от българите не гласуват. Което значи, че се отвратени от демокрацията. А дават ли си сметка какво означава това?

Ние, българите, живяхме десетилетия без свобода и без демокрация. Комунизмът се постара да приучи българина да живее без свобода и да е недоверчив към демокрацията. Тя беше наречена "буржоазна отживелица", така бяха учени българите цели десетилетия. "Истинската свобода" било не друго, а пълната липса на свобода; диктатурата било "истинска свобода". А "свободата е робство", така беше устроен оруеловият свят на комунизма, в който ни се наложи да живеем. Някои го възненавидяха до дъното на душата и сърцето си - така се случи с мен. Други го обикнаха и жалят за него. Разни хора, разни идеали. За българите това особено силно важи.
Вчера бях на един митинг-концерт. Ей-така, отидох, за мой срам, признавам си го, отидох за да видя... Азиса! И Софи Маринова! Отидох всъщност за да видя с очите си какви са копнежите на народната душа. И там един човек с голяма уста крещеше: "Искаме промяна! Двадесет години стигат!". А младежта ръкопляскаше. Дават ли си младите сметка какво означава означава това "20 години стигат!"?
И ето, в прохладния утринен въздух, който нахлува през отворения прозорец на стаята ми, освен уханията на лятото, се носи и мириса на свобода, аромата на демокрация, за който са така жадни моите ноздри. Същинско тайнство е свободата и неотделимата от нея демокрация. Разпръснати са днес във въздуха някакви доловими само със сърцето трепети: ти решаваш всичко, бъди на ниво, не се излагай, от теб зависи бъдещето, ти си господарят! Да бъдеш законодател и господар на собствения си живот и на своето бъдеще - ето този е вътрешния смисъл на осъществяващото се пред очите ни велико тайнство. Великото тайнство на демокрацията.
За свободата на България са умирали толкова много личности от неизмерим мащаб: Левски, Ботев, Стамболов... Днес ние заради тяхната саможертва имаме свобода - имаме, но какво правим с нея?! Да се ползваш от свободата си, да жънеш плодовете й - този шанс ти дава демокрацията. Да се откажеш от нея означава да приемеш, че нищо особено не искаш от живота - и си готов да живееш с това, което ще ти подхвърли като милостиня състрадателният социум. И, по-скоро, господаря, диктатора, "силната ръка", държавата, на който такива предпочитат да са бездушни роби.
Трудно е да се изрази с думи не друго, а духа на демокрацията. Тя има своите недостатъци, тя не е съвършена, тя понякога не работи както би ни се искало, но по-добро от нея нямаме. Просто не съществува, не е било изобретено. И едва ли ще се изобрети тепърва. Искаше ми се да напиша няколко думи, с които да изразя възхищението си от нея, ала не успях. Исках да напиша възхвала на демокрацията, ала можах само да загатна за нейната сила и значимост - за живота и бъдещето ни.
Великите тайнства в живота ни се познават по това, че са неподатливи за изразяване с думи. Те се чувстват само със сърцето. Самият живот за човека е тайнство от този порядък. Свободата ни - също. Демокрацията, ако се разбере в истинския й смисъл, с право може да бъде поставена на почетно място в този списък. След това идат щастието, просперитета, достойнството. Тя в някакъв смисъл е техен извор и основа. Демокрацията е универсална форма на съществуване на нашата човечност. Подобна на свободата. Без демокрация няма свобода - и обратно. Ето защо заради тях си заслужава и да се умре. За какво ни е животът без свобода?!

Защото всички гласуващи са разбрали онова, от което зависи всичко останало: твоята съдба зависи от теб самия, не от някой друг! Защото си осъзнал, че искаш да бъдеш свободен - и няма никога да се откажеш от свободата си. На никаква цена и по никой начин. Само такъв човек е достоен за живота. А другото не е живот, не заслужава това име...
5 коментара:
http://news.v2.bgnes.com/view/750218
http://www.argumenti.net/?p=168
Г-н Грънчаров, честит празник на политическата справедливост в България!
Както се говори вкъщи сега, трябва да сме доволни, че доказахме на Европа едно: не сме мърша, а народ! Отсрамихме се пред ЕС :)))
Дано този 5 юли наистина е началото на едно ново бъдеще за родината ни!
Поздрави от Монтана, където активността е над 57 %,
Мирослав
Поздрави и от мен, Мирослав! Дай Боже промяната да бъде същностна и дълготрайна. Ще помагаме с каквото можем. Като граждани тази ни е ролята...
Думите Ви събудиха в душата ми всичко, което бих искала да изразя. Да, демокрацията е израз на свободата човешка, без която не си струва да живеем. Правото ни на избор е упражняване на тази демокрация, начинът, по който да усетим свободата. Защото Бог ни е създал свободни, а не роби.
Публикуване на коментар