
(ученическо есе)
Марко е мъдър човек. Човек, който за своите 50 години живот, е видял много, създал е свое семейство, устроил е дома си. Човек нравствен и чувствителен, вълнуващ се, обичащ. Иван Вазов дава на Марко изключителна способност да се взира в това, което се случва наоколо, и да разбира малките тайни на живота, закодирани в проявите на човешкия дух. Робството и трудностите са изотрили сетивата му и той с неприкрита изненада, невинно и по детски чисто открива, че лудостта е онова, което разгаря огън в душата, онова, което окрилява и дава смелостта да бъдем такива, каквито винаги сне искали да бъдем.
Предразсъдъците осакатяват човека. Не физически, а още по-страшно те погубват мечтите и стремежите към истината, свободата, любовта. Хората живеят в плен на своя страх. Той смазва душите им, убива бавно и жестоко всяка надежда и човеците оскотяват. Онзи, който дръзне да бъде различен, е обречен на самота, отчуждение, презрение. А лудостта? Кого са наричали луд? Този, който е говорел истината, от която всички са се страхували, истината, която живеела във всеки и която била мълчаливо погребвана ден след ден, поколение след поколение. Лудият бил твърде различен, неудобен, той познавал свят, който другите на познавали. Светът на свободата. (ОЩЕ >>>)
5 коментара:
"Трябва да си съвършено луд за да искаш да съградиш нещо в тази страна Бьлгария..." (Стамболов)
Янка Аврамова
Благодаря много за тази мисъл на Стамболова; не я е знаех - за мой срам! А е много поучителна и вярна - за жалост!
дА СА ЖИВИ ЛУДИТЕ.Това е истината. В тях е светлината,живецът.Всичко останало е маски и фалш.Есето наистина е прекрасно.Благодаря ви г-н Грънчаров,че с подобни материали ни подържате духа.Чрез тях разбираме ,че не сме сами,има и други като нас единомислещи,неподчиняващи се на статуктвото.
Това наистина ли го е казал Стамболов? Може би в момент на депресия. При всяко нещо може лесно да се говори „за” и „против”, но всъщност мисълта не отразява националния характер на българите. Българите са именно по изграждането – всеки българин например традиционно е готов да понася лишения, но да ИЗГРАДИ собствен дом. Докато повечето други народи искат само да консумират и да се радват на живота, домът и спестовността нямат значение за тях. Неслучайно България е била най-богатата турска провинция преди 1878, а до 1944 въпреки някои кризи общо взето се е развивала възходящо. Периодът след 1944 до днес НЕ Е ПРЕДСТАВИТЕЛЕН за българския национален характер, защото страната е управляване от чужда сила – СССР, респ. днес Русия, която е далеч по-репресивна от Османската империя. Както и ГДР не беше представителна за Германия.
Само че фактът, че тази мисъл СЕ ХАРЕСВА на българите, напр. на г-н Грънчаров, е показателна за тяхната национална психика. В Европа май има два народа, които традиционно са песимисти, недоволни и си падат по мърморенето – българите и германците. И може би неслучайно в две войни бяха съюзници. Докато националният характер на българите и руснаците например няма нищо общо и тяхното родство е мнимо.
Иначе за цитати за българите (на английски и български) виж например:
http://btw-team.forumandco.com/t37-topic
Г-н Анонимен, не ми се харесва, моля, не ме представяйте за извратен, няма нищо за харесване в тази мисъл, напротив, на всеки свестен българин му става болно от горчивата истина, която се крие в тия думи на Стамболов. А Вие твърдите, че ми се била харесвала тая мисъл, т.е. остана да ме наречете "българомразец"?!
Баси хората!!!
Публикуване на коментар