Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

петък, 14 декември 2012 г.

Бяхме и тогава, на 14 декември 1989 г. твърде наивни, оставяхме се ченгетата да ни залъгват, оттогава, та досега, все е така - за жалост...

Снимката е на репортера Иван Стоименов. Извадих я от архива си. Напомням тази дата специално за онези, които често упрекват своите сънародници в безропотност и
и примирение.

14 декември 1989 година е доказателството, че българските граждани извършиха онова, за което историята ги призова. И дори го повториха осем години по-късно, през зимата на 1997 година. Те повече от това не можеха да направят. Останалото беше работа на лидерите. На онези, които носеха отговорността и има задължението да направят така, че улицата да прелее в отворени институции и държава, която е подотчетна на обществото, а не обратното.

На този ден лидерите на СДС (бях между тях и нося отговорността си) не само свършиха работата на комунистите и призоваха хората да се разотидат. Те излъгаха протестиращите по най-грозния възможен начин, призовавайки ги на другия ден да бъдат отново на площада - докато падне чл. 1. Както вече писах в блога си, на 15 декември, с ленти на ръкавите, завръщахме хората от площад "Народно събрание" и ги насочвахме към правилното място - към църквата ("Св. Ал. Невски)", където раздаваха свещи в памет на Андрей Сахаров. И за панихидата на българската нежна революция.

Позорът от този ден ще отеква от поколение на поколение. Но той е за малцината, които ви предадоха. А на вас, които бяхте на площада, дълбок поклон!


Търсете по книжарниците книгата на философа Ангел Грънчаров СТРАСТИТЕ И БЕСОВЕТЕ БЪЛГАРСКИ (с подзаглавие Кратка психологическа история на съвременна България), изд. ИЗТОК-ЗАПАД, 2008 г., 320 стр. Хронология и феноменология на случилото се след 1989 година, както и вникване във факторите, които определят нашата национална съдба. Книга за нашите лутания по пътищата на свободата, за раждането и пътя на младата българска демокрация, за това какви сме ние, съвременните българи, книга за пропилените ни шансове и за покрусените ни надежди.

Но това е една въпреки всичко оптимистична книга, която ни казва, че от нас, гражданите, зависи всичко: ако сме мизерни духом, няма как и да не живеем в бедност. От нашите ценности зависи съществуването, живота ни. Духовната безпътица поражда историческите, пък и сегашните ни нещастия. А растежът на нашите сили - и като индивиди, и като нация - тръгва от освобождаването на съзнанията ни от ония коварни скрупули и дефекти, заради които толкова сме си патили - и за които сме платили тежка цена.

1 коментар:

Анонимен каза...

14 декември 1989 е много знаменателна дата не само за България, а за цяла Източна Европа. В този момент България беше на път да създаде прецедент и да разруши сценария на Москва. За миг маските на комунистите паднаха и се видя как биха постъпили, ако има опасност НАИСТИНА ДА ЗАГУБЯТ ВЛАСТТА. Явно резервният им план или „План Б” при катастрофично развитие на събитията за тях предполага използване на груба сила („да дойдат танковете”), т.е. военна репресия.

Ако някъде в посткомунистическия свят отново се създаде ситуация, в която комунистите има опасност РЕАЛНО ДА ЗАГУБЯТ ВЛАСТТА, МАСКИТЕ ОТНОВО ЩЕ ПАДНАТ и всички сладки приказки за демокрация, мирен преход и т.н. мигом ще бъдат забравени. Показателно е колко нервно реагират в Москва например при най-дребната проява на опозицията. Или да си спомним младежките протести пред НС в София през януари 2009, които бяха брутално разпръснати от тогавашния вътрешен министър Михаил Миков (защо до днес няма разследване на случая?).

Така че комунистите въпреки цялата десетилетна подготовка на „демократизацията” и всички сценарии и планове живеят в постоянен страх да не би все пак народите да се осъзнаят и нещата да излязат извън контрол.