ДОГОВОР
За сътрудничество между Института по философия на името на Г. С. Сковорода на Националната Академия на науките на Украйна (гр. Киев, Украйна) и Центъра за развитие на личността HUMANUS (гр. Пловдив, България)
25.04.2013 г., гр. Киев, гр. Пловдив
Институтът по философия на името на Г. С. Сковорода на Националната Академия на науките на Украйна (по-нататък – Институтът или Страната) и Центърът за развитие на личността HUMANUS гр. Пловдив, България (по-нататък Центъра или Страната), считайки че сътрудничеството в различните области на хуманитарната наука, образованието и иновационната дейност има голямо значение за решаването на актуалните задачи на по-нататъшното развитие на Украйна и България, стремейки се да разширят контактите между сътрудниците на академиите на науките и преподавателите на висшите учебни заведения на двете страни, способстващи за използването и възпроизвеждането на интелектуалния и културния потенциал на нашите народи, сключиха настоящия договор за следното:
Член 1
Страните сътрудничат в следните направления:
– Изследвания по научните проблеми на философските, хуманитарните и обществените науки, представляващи взаимен интерес;
– Подготовка на млади специалисти за научните учреждения и организация на Академиите на науките на Украйна и България;
– Съдействие в подготовката и защитата на дисертационни изследвания, обучение в аспирантура и докторантура, стажове и привличане на учените от двете Страни към работа в специализираните учебни съвети на Украйна и България;
– Експертиза на научно-изследователски работи, научно-техническа продукция, рецензиране на научни статии, монографии;
– Организация и провеждане на съвместни научни конференции, симпозиуми, семинари, изложби, съвещания и т.н.;
– Подготовка и издателство на учебници, учебни помагала, научни монографии и периодически издания;
– Предоставяне на информация в областта на науката и образованието, която представлява интерес за другата Страна;
– Съдействие на дейността на благотворителни фондове и други организации, която е насочена към поддръжка на науката и образованието;
– Разпространение на резултатите на научните изследвания сред широката научна и международна общност;
Член 2
Страните препоръчват на своите сътрудници, учените да установяват и разширяват непосредственото сътрудничество по посоките посочени в чл. 1
Член 3
Страните се договориха да обменят опит по организацията на научни изследвания, а също така да си взаимодействат при разработката на нови законодателни актове и правителствени решения в областта на науката и образованието, а също и в определянето на приоритетните насоки на развитие на науката и формирането на държавната политика на Украйна и България в областта на образованието и науката.
Страните се договориха да си взаимодействат в привличането на учени от двете страни за участие в учебния процес на университетите, четене на спецкурсове, срещи със студенти, докторанти, млади учени и преподаватели.
Член 4
Страните се задължават да се въздържат от действия, които могат да причинят един на друг икономическа и някаква друга вреда.
Член 5
Страните се договориха да си съдействат и помагат една на друга в издателско-полиграфическото дело и разпространяването на научните издания, учебниците, другата печатна продукция на Института и Центъра.
Член 6
Страните се договориха по въпросите, които касаят взаимният им интерес, в случай на необходимост да сключват специални споразумения по между си. Такива споразумения стават неотменна част от настоящия Договор като приложение.
Член 7
Страните се задължават да предоставят възможност на учените, сътрудниците и участниците в своите проекти да използват техните библиотеки, архиви и други информационни фондове.
Страните се договориха за разширяване на сътрудничеството в областта на формиране на научно-образователна електронна информационна среда, която включва:
– Формиране на нови фондове на научни електронни библиотеки със система за общ достъп към информацията и знанията от учените и студентите;
– Създаване на система за мониторинг и архивиране на научно-информационните и обществено значимите ресурси на украинския и българския сегмент от мрежата на интернет на актуалните за науката и образованието информационни ресурси;
– Формиране на електронно събрание на енциклопедии, справочници, речници, учебници по философия и хуманитарни науки.
Член 8
Настоящият Договор влиза в сила от деня на неговото подписване. Срокът на действие на Договора е 5 години, той автоматично се продължава за следващите 5 години, ако една от Страните не уведоми другата за необходимостта от изменяне или прекратяване на Договора за 6 месеца до изтичане на неговото действие.
Договорът е съгласуван и подписан в два екземпляра на български и украински език. Двата екземпляра са автентични и имат еднаква сила.
Директор на института по философия на името на Г. С. Сковорода на НАН на Украйна,
академик на НАН на Украйна
Мирослав Попович
Директор на Центъра за развитие на личността HUMANUS
Ангел Иванов Грънчаров
Търсете по книжарниците книгата на философа Ангел Грънчаров СТРАСТИТЕ И БЕСОВЕТЕ БЪЛГАРСКИ (с подзаглавие Кратка психологическа история на съвременна България), изд. ИЗТОК-ЗАПАД, 2008 г., 320 стр. Хронология и феноменология на случилото се след 1989 година, както и вникване във факторите, които определят нашата национална съдба. Книга за нашите лутания по пътищата на свободата, за раждането и пътя на младата българска демокрация, за това какви сме ние, съвременните българи, книга за пропилените ни шансове и за покрусените ни надежди.
Но това е една въпреки всичко оптимистична книга, която ни казва, че от нас, гражданите, зависи всичко: ако сме мизерни духом, няма как и да не живеем в бедност. От нашите ценности зависи съществуването, живота ни. Духовната безпътица поражда историческите, пък и сегашните ни нещастия. А растежът на нашите сили - и като индивиди, и като нация - тръгва от освобождаването на съзнанията ни от ония коварни скрупули и дефекти, заради които толкова сме си патили - и за които сме платили тежка цена.
Няма коментари:
Публикуване на коментар