Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

събота, 2 ноември 2013 г.

Размисли около снощното шествие на протестиращите студенти и граждани в Пловдив


Колкото и да не ми се занимава повече с игричките на притиснатите бюрократи-администратори (на ръководни позиции) от т.н. "сфера на образованието", ми се налага да надмогна отвращението си и да коментирам т.н. Отговор на Инспектората на МОН по повод на моя жалба. Аз вече писах, че този документ е чудесен знак на времето, в което живеем: един човек като мен е дръзнал да възроптае, да протестира срещу нередностите, оплакал се е на висшестоящото ръководство, то уж е направило "проверка на сигнала", а пък след това жертвата, в случая моя милост, е обвинена за единствен виновник на... собствените си разочарования, понеже, видите ли, била имала "фантастична представа, нямаща нищо общо с реалността"! Да, обвинен съм в този сюблимно-паметен документ, видите ли, че си... фантазирам, сиреч, че "всичко си е наред", дори нещо повече, че "всичко си е бляскаво", че "проблеми никакви няма", а пък аз, видите ли, щото съм бил имал "неверни представи", бил съм си измислял всичко, представяте ли си до каква тънка гавра прибягват наште родни бюрократи, за да циментират окаяното статукво - и своето несъмнено всевластие? (ОЩЕ >>>)

Търсете по книжарниците забележителната книга на философа Ангел Грънчаров ПРЕСЛЕДВАНЕ НА ВРЕМЕТО: Изкуството на свободата, изд. A&G, 2003 г., разм. 21,5/14,5 см., мека подвързия, ISBN 954-8945-88-6, 280 стр., 8.00 лв. Книгата говори за “нещо”, което е близко на всеки един от нас: времето. Тя се опитва да ни насочи към чисто човешкото в него, към неговата ценност за човека. Това, че времето не ни е чуждо и ни изглежда “добре познато”, съвсем не означава, че го разбираме. Нашето предварително познание за времето не навлиза в неговите дълбини, а само докосва повърхността, най-бледата му външност. Съзнанието за време го приема за факт, с който трябва да се “съобразяваме”, но не отива по-нататък и не се задълбочава в неговата тайна. Когато обаче ни запитат А що е време?, почти нищо не можем да кажем: мълчанието е нашият отговор. Тази необичайна и изненадващо понятна философска книга “поглежда” в скритото “зад” мълчанието ни – за времето, живота, свободата.

Няма коментари: