Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

събота, 12 юли 2014 г.

Остарели практики и неподвижна система, която обучава по калъп



... Модернизирането на образованието не може да се случи без освобождаване на методите на преподаване.

... Вместо в тази посока обаче управляващите явно са решили да вървят наобратно. Към остарели практики и неподвижна система, която обучава по калъп. Тази система не познава различията и си затваря очите за новото. Тя не може да отговори на нуждите нито на съвременните ученици, нито на техните учители.


Въвеждането на един учебник по всеки предмет ще доведе до монопол на държавата и некачествено образование



Търсете по книжарниците забележителната книга на философа Ангел Грънчаров ПРЕСЛЕДВАНЕ НА ВРЕМЕТО: Изкуството на свободата, изд. A&G, 2003 г., разм. 21,5/14,5 см., мека подвързия, ISBN 954-8945-88-6, 280 стр., 8.00 лв. Книгата говори за “нещо”, което е близко на всеки един от нас: времето. Тя се опитва да ни насочи към чисто човешкото в него, към неговата ценност за човека. Това, че времето не ни е чуждо и ни изглежда “добре познато”, съвсем не означава, че го разбираме. Нашето предварително познание за времето не навлиза в неговите дълбини, а само докосва повърхността, най-бледата му външност. Съзнанието за време го приема за факт, с който трябва да се “съобразяваме”, но не отива по-нататък и не се задълбочава в неговата тайна. Когато обаче ни запитат А що е време?, почти нищо не можем да кажем: мълчанието е нашият отговор. Тази необичайна и изненадващо понятна философска книга “поглежда” в скритото “зад” мълчанието ни – за времето, живота, свободата.

5 коментара:

Анонимен каза...

А колко ли още десетилетия ще минат, докато на някой ресорен министър най-после му дойде идеята, да въведе изискване всеки хартиен учебник, да има и своето електронно издание.

А до тогава всяка година хиляди деца ще продължават да си причиняват гръбначни проблеми, влачейки килограми с хартиени учебници от дома си до училище и обратно.

Въпреки, че вместо това могат да носят един таблет- 200-300 грама. Те така или иначе и сега доста деца, които имат си го носят, но го ползват предимно за игра и забавление. Което обаче не намлява теглото на раницата на гърба им.

Ако обаче съдържанието на учебниците бъде достъпно и като някакъв вид електронна книга (формати, вкл. и защитени- колкото искате), то може да бъде качено на ел.устройство на ученика, и ползвано също толкова успешно, колкото и хартиения учебник. А и цената му ще може да бъде намалена- справка електронните книги- те са в 10-50% по-евтини от хартиения си аналог, за едно и също заглавие. Което е обяснимо- по-малко разходи за издаване=по-ниска цена.

kjymma

Анонимен каза...

Напротив, може би това е едно от най-разумните предложения, предлагани до момента от това правителство и те трябва да станат факт час по-скоро. Това нещо не само че няма да доведе по-лошо образование, а напротив, дори ще има положителен ефект - нека издателите да направят един качествен и съвременен учебник, който да е от полза на ученика и да има смисъл от него. А всичко останало, бъдете сигурни, са далавери - добре знаете, колко пари се правят по цялата верига - най-вече издатели, учители, средни училища, висши училища. Например по даден предмет 5 различни университета изискват за приемния изпит материал от 4 различни учебника. Това не е правилно, ощетява ученика, но пък познайте кой печели - естествено, издателствата и учителите (от частни уроци). Образованието в България е в хаос, но за сметка на това, този хаос е доста печеливш за някой хора. Затова няма решение на много от проблемите толкова години, просто парите играят и тук. Затова се надявам тази промяна да стане факт - за учениците ще бъде от полза, а за останалите по веригата - поне малко ще намали далаверата.

jakeup

Анонимен каза...

Доколкото зная, в нашето "възрожденско" училище са се ползвали по един учебник за един уч. предмет. Нещо повече, един учебник по математика за целия гимназиален курс, един по литература също за 4 години, и то с по-голям обем от учебните часове по литература. Учителят е подбирал кои теми от него да разгледа с учениците си. В резултат - завършилите гимназия са били по интелигентни от тези завършили днес някой университет. (изключение - АУБ, но там системата е друга!). Който има амбиции и желание да пише учебник, да си плаща за издаването му и да си го разпространява. Който иска за това да се плаща от данъкоплатците - да се включва в колектив и се явява на конкурс за издаване на само един учебник по учебен предмет!

Ангел Грънчаров каза...

Комунизмът в нечии глави явно си е съвсем свеж...

Анонимен каза...

Г-н Грънчаров, мога да Ви покажа учебниците (за които писах по-горе) на моя баща. Писани са преди повече от 100 години, но и днес ми е интересно да ги разлиствам. За какъв комунизъм говорите? Сега, като има много учебници, къде са качествените??!! Е, зная, че ще посочите Вашите и не се учудвам - нали нашето гардже е най-хубавата птичка. Но това ли е пътят към едно нормално образование - заливане пазара с "учебници", чиято цел е чисто комерсиална? То и Данов е бил добър търговец, но го е постигал благодарение на качествена литература. А, Вие, простете, дрънкате само за комунизъм, като нямате аргументи. И, като говорите за комунизъм, правите ли разлика между идеология и тоталитаризъм. Според Вас, доколкото схващам, няма разлика. А, може би, има такава, кой знае?